חוק החסינות? הליך לא תקין אלירן אהרון

ד"ר לימור סמימיאן־דרש, מרצה וחברת סגל בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית, מסבירה בראיון לערוץ 7 את התנגדותה לחוק החסינות שימנע את העמדתו לדין של ראש הממשלה.

"מבחינה פרוצדורלית אני מהצד הימני של המפה הפוליטית ויש לי ביקורת אך אני ממש לא מצטרפת לביקורת על ראש הממשלה משמאל. השמאל במשך שנים עשה פה דברים נוראיים מבחינת דריסת ורמיסה של ערכים דמוקרטיים".

"הייתי מהצד שזעק נגד הדברים האלה, אני הייתי תמיד בימין ובאותה תקופה באופוזיציה כתבתי והתפלפלתי כמה זה נורא, איך זה פוגע בדמוקרטיה, איך זה פוגע בכללים בסיסיים, שלא משנים חוקים רטרואקטיבית, שלא עושים חוקים בצורה פרסונלית ולא משנים את כללי המשחק לטוב כי יש לנו אחריות לאומית שהיא שמעבר לשיקול המפלגתי שלנו, והיום מבחינתי התהליך לא תקין, אנחנו לא משנים חוקים תוך כדי הכנסת עבור אותה הכנסת".

למה מפריע לך שיקדמו את החוק הזה? "ההליך פסול ולכן אני נגד החוק הזה. בתקופת ההתנתקות דרסו אותנו עם כללי המשחק האלה - לפי מצב רוחם של אלה שנמצאים באותה תקופה בשלטון וראיתי כמה זה פסול. היום אנחנו בעמדת כוח וקיבלנו אותה בזכות ולא בחסד בגלל ההישגים של ראש הממשלה, בגלל הערכים שאנחנו מביאים ואסור לנו ליפול בזה. וכן, אנחנו יותר צדיקים מהשמאל. החוק הקים מאפשר לו לכהן עד פסק דין חלוט והטענה על כך שהשמאל מנסה להחזיק את החבל משני קצותיו. גם להתנגד לחוק וגם למנוע מראש הממשלה את הזכות הקיימת עבורו בחוק, רק על בסיס פרסונאלי.".

מאיפה מגיע הדחף של ראש הממשלה לקדם את החוק? "יכול להיות שייעצו עצה לא טובה, אפשרות שנייה - שעלול לקרות לנו מה שקורה להרבה אנשים שחושבים שבגלל שאנחנו בשלטון אנחנו יכולים לשנות את כללי המשחק, גם לאולמרט ושרון זה היה, אסור לנו לחטוא באותו חטא".

"השמאל עשה פה דברים גרועים מאוד, הוא יכול גם לצעוק 'קץ הדמוקרטיה' וגם לעשות את זה בעצמו. אם חשובה לנו הדמוקרטיה אסור לנו לקדם את החוק הזה".

במידה והחוק לא יעבור, איך זה ישפיע על ראש הממשלה? "אני חושבת שיהיה חכם לא להיכנס בכלל להרפתקה הזאת, למה בכלל לעמוד במצב שהחוק לא עובר? למה זה צריך להיות הנושא של הממשלה הזו? יש לנו מדינה להנהיג, החוק הזה לא ישנה כלום והוא יראה גדולה אם הוא לא יקדם החוק".