ישראל גנץ
ישראל גנץ צילום: הלל מאיר, פלאש 90

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וראש מועצת קריית ארבע אליהו ליבמן מצטרף למאבק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון.

גנץ וליבמן החליטו לתמוך ביוסי דגן, ראש מועצת שומרון, שדורש להכניס להסכמים הקואליציוניים את החוק לביטול ההתנתקות שיאפשר התיישבות ביישובים שנעקרו בשנת 2005.

״זוהי חובה מוסרית ותיקון עוול היסטורי שפגע קשות בהתיישבות כולה", אמר גנץ. ''ביטול החוק יבהיר באופן חד וברור כי עידן הנסיגות והפקרת שטחי המולדת תם. בכך תבנה קומה נוספת בחיזוק ההתיישבות בבנימין, יהודה ושומרון בדרך להחלת ריבונות מלאה, לצד חיזוק האחיזה שלנו בחבלי המולדת כולה וההתיישבות על כל מרחביה״.

חברי הכנסת בחומש

ראש מועצת קריית ארבע, אליהו ליבמן, הוסיף כי "בימים של מתיחות בלתי פוסקת בדרום הארץ, אין חולק על כך שהגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון היה עוול היסטורי. מועצת קריית ארבע שמחה ורואה זאת כחובה מוסרית, להצטרף לקריאה של מגורשי חומש, שאנור ומועצה אזורית שומרון להכניס את החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון לקווי היסוד של הממשלה ולאחר מכן להעביר את החוק בכנסת.

''אני קורא לראש הממשלה להקשיב לקול העם, להקשיב לחכים שלו ולרוב השרים בממשלה שלו, ולהוביל את המהלך ההיסטורי: ביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. אין שעה יפה מזו ואין מהלך צודק ומוסרי יותר".

ראש מועצת שומרון דגן אמר כי "זהו מהלך שאין מוסרי ממנו, אני קורא לציבור כולו להצטרף לקריאה הזו, רוב העם סבור שההתנתקות הייתה טעות, יש כאן הזדמנות לתקן, יישובי צפון השומרון גנים כדים חומש ושא -נור, שנשארו בשליטה ישראלית מלאה, אין סיבה שלא יוחזר חופש התנועה לישראלים בישובים אלו".

ביום חמישי האחרון עלו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ו-12 ח''כים לחורבות היישוב חומש בצפון השומרון והביעו תמיכה בביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. יו''ר הכנסת הגדיר זאת כמשימה של הכנסת הקרובה.