אטופיק דרמטיטיס: אסתמה של העור

הסימנים, התופעות והטיפול הנכון במחלת האקזמה אטופיק דרמטיטיס.

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט

אטופיק דרמטיטיס: אסתמה של העור-ערוץ 7
אקזמה. אילוסטרציה
צילום: iStock

אקזמה היא תופעה שגורמת לעור להאדים ולתחושת גירוד עוצמתית. התופעה מאוד שכיחה אצל ילדים אך יכולה להופיע בכל גיל.

מדובר על מחלה כרונית והיא נוטה להתפרץ במלוא עוצמתה בעיקר בחילופי עונות ומלווה בקוצר נשימה או חום גבוה. שמה הרשמי של המחלה הוא אטופיק דרמטיטיס.

בעולם המודרני, אין תרופה שנמצאה ונבדקה מועילה ב-100% לאטופיק דרמטיטיס, אך טיפול טבעי באמצעות תכשירים מסוימים מסוגל להקל בתחושת הגירוד ולמנוע התפרצויות חדשות. לדוגמא, לאנשים אשר סובלים מהמחלה מומלץ לא למרוח קרם גוף או קרם לחות באופן קבוע.

למחלה ישנם מספר תסמינים אשר משתנים מאדם אחד לאחר:

  • עור יבש.
  • תחושת גירוד – לרוב מופיעה באמצע הלילה.
  • סימנים אדומים על העור, בעיקר במקומות כגון ידיים, כפות רגליים, קרסוליים, צוואר, אזור החזה העליון, בחלק הפנימי של המרפקים, עפעפיים ועוד.
  • בלוטות קטנות בעלות נוזלים כתוצאה מגירוד יתר.
  • עור רגיש במיוחד או נפוח בצורה לא טבעית.

הסיבות להתפרצות המחלה

אנחנו לא יודעים את הסיבה המדויקת של אטופיק דרמטיטיס. כיום, מרבית החוקרים הגיעו לאותה מסקנה – גנטיקה וגורמים חיצוניים שמשפיעים על כל אדם באופן אחר. כאשר חומר מבפנים או מחוץ לגוף מפעיל את המערכת החיצונית, הגוף מגיב בהתאם ומייצר דלקת. הדלקת היא הסיבה שגורמת לעור להיות אדום ומגרד.

מחקרים הוכיחו גם כי ישנה מוטציה אחראית על הגן שמייצר את האקזמה. פילאגרין הינו חלבון טבעי בגופנו שתפקידו לשמור על השכבה העליונה של העור וללא מספיק חלבון הגוף אינו מסוגל לבנות מחסום חזק מספיק שיוכל למנוע מהלחות לברוח ומבקטריות וחיידקים לחדור פנימה.

אנו גם מודעים לכך שהמחלה עוברת במשפחה, אך אין מידע מדויק לגבי איך זה עובר מההורים לילדים. כלומר, אם לאחד מההורים יש אסטמה של העור, לילדם סיכוי של 50% לקבל את המחלה. במידה ולשני ההורים יש את המחלה הסיכויים כבר נוסקים למספרים גבוהים הרבה יותר.

איך מטפלים בתופעה?

כאשר המחלה מופיעה אצל ילדים, לרוב אנו נראה אותה חולפת במהלך גילאי ההתבגרות. במידה והתופעה לא עוברת יש צורך להתחיל בטיפול, וישנם טיפולים מערביים שכוללים תרופות, סטרואידים ומשחות מסוימות ורפואה משלימה שדוגלת בצמחי מרפא, משחות טבעיות שתפקידן למתן את תחושת הגירוד והאדמומיות, ודיקור.

אחוזי ההצלחה בטיפולים שנעשים בילדים הם גבוהים מאוד. ברוב המקרים ניתן לראות שיפור משמעותי כבר בחודש הראשון ובמקרים קיצוניים של המחלה לאחר שלושה או ארבעה חודשים. אם מדובר על מחלה כרונית, הופעתה תעשה גם בגילאים מאוחרים יותר כגון גיל ההתבגרות. כמובן ששיפור המצב בעור ייקח יותר זמן אך גם מקרים כאלה נפתרים לרוב באחוזי הצלחה גבוהים.

אטופיק דרמטיטיס היא תופעה שיכולה לגרום לאי נוחות, כאבים ותחושה כללית לא נעימה. אמיר קלי הוא מטפל בשיטת הרפואה המשלימה והרפואה הסינית ומציע לכם להיכנס לאתר האינטרנט www.or-sin.co.il ולהתרשם ממגוון רחב של לקוחות שחייהם השתנו מקצה אחד לאחר.