שקד וריבלין
שקד וריבלין צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד נועדו היום (שני) לפגישה לסיכום מתווה החנינות המיוחד עליו הכריזו בשנת ה-70 למדינת ישראל

במהלך הפגישה אמר ריבלין, "אופייה של חברה נבחן גם באופן שבו היא רואה את אסיריה ומורשעיה. סברתי כי לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל, לצד החגיגות, זו גם ההזדמנות לעצור, להתבונן ולראות את מי שאולי, איננו רואים מספיק בימי שגרה".

"לא רק להעלות על נס את ההישגים וההצלחות שלנו בשבעים שנות עצמאות, אלא גם לגלות חמלה ולהושיט יד למי שזקוק לה. להשיב אל תוך ה'יחד' שלנו, גם את מי שיצא ממנו ונמצא ראוי לשוב. זהו מסר חשוב לחברה הישראלית וזהו כוחו של מוסד החנינה", הוסיף.

שרת המשפטים שקד ציינה, "חיילי צה"ל תורמים למדינה את מיטב שנותיהם, ובשנה האחרונה אנחנו נתנו להם את שלנו. שנת ה-70 למדינה היתה הזדמנות מצוינת עבורנו לנהוג לפנים משורת הדין עם חיילי צה"ל ועם אזרחים שהוכיחו שעברו שיקום. כך היה בהיענות לרוב מוחלט של פניות חיילים למחיקת רישום פלילי, ולשמחתי לאור מתווה החנינות המיוחדת פנו הרבה יותר חיילים בהשוואה לשנים קודמות"

במהלך השניה הוגשו 551 בקשות לקיצור תקופת מאסר, הקלה בקנסות ומחיקת רישום פלילי לחיילים ומשרתי שירות לאומי, שהתאימו למאפייני המתווה.

מתוכן העניק הנשיא הקלה בעונשי מאסר ל-102 אסירים. פי 13 ממה שניתן בממוצע בחמש השנים האחרונות.

108 חנינות של מחיקת מרשם פלילי ניתנו לחיילים ומשרתי השירות הלאומי וזאת פי 3 מהתקופה המקבילה אשתקד. 75 חנינות למחיקת רישום פלילי ניתנו לחיילים ששירתו או משרתים כחיילים קרביים.