נאום הבכורה של ח"כ אבי גבאי ערוץ הכנסת

יו"ר העבודה, ח"כ אבי גבאי, נשא אחר הצהריים (שני) את נאום הבכורה שלו בכנסת.

הוא סיפר כי "לראשונה נכנסתי לכאן כמלצר הגשתי אוכל לדמויות שעד אז רק קראתי עליהם, אריק שרון, אברהם שפירא. הם נהגו לסעוד במשך שעות. גם את שמעון פרס פגשתי. הסתובבנו בין הוועדות, היינו מחלקים שתייה עם העגלות. 9 שנים נכנסתי לכאן כמשרת ברשות התקציבים במשרד האוצר, העיקר היו דיונים על רפורמות ושינויים במשק, כל פתיחת שוק התקשורת נעשתה כאן בכנסת, הרפורמה הקשה מיותר הייתה לפתיחת שוק הכבלים לתחרות".

"מי שמתרגש מכוח של הטייקונים היום, לא ראה את בעלי חברות הכבלים אז. הסתכלתי בהערכה רבה על הליכי החקיקה וחברי כנסת מעולים, שלא פחדו ואישור חוקים עם מתנגדים רבים, רבי כוח והשפעה. בהמשך נכנסתי לכנסת כסמנכ"ל ומנכ"ל של בזק. הכרתי אז את המשמעת הקואליציונית, שאתה מסביר ומשכנע ומצביעים הפוך", הוסיף גבאי.

הוא המשיך ואמר, "לאחר מכן, הגעתי לכאן כשר תורן, התברר שאתה זקיף במשמר הכנסת. העברתי חוקים בוועדת הפנים והסביבה כשר, ראיתי ועדה רצינית, הערכתי את עבודת היו"ר, דודי אמסלם, לא היה עניין של אופוזיציה וקואליציה".

"היום אני כאן נואם לראשונה כחבר כנסת, וסוגר מעגל גדול. אני מאמין בכנסת ובחשיבותה, ובהשפעתה העצומה על אזרחי המדינה. ניתן לעשות הרבה מאוד גם מהאופוזיציה, אני מתכוון להיות שותף בעיקר בוועדות הכלכליות, כדי לעשות למען הציבור. קרדיט ציבורי פחות מרגש אותי, לעשות שינויים למען האזרחים מרגש אותי, דברי גבאי.

הוא דיבר על חשיבותה של אופוזיציה לוחמנית. "לצד העשייה והחקיקה, חובתנו להיות גם אופוזיציה לשלטון. ובימים אלה, כשחסינות היא הנושא היחידי שנמצא על סדר יומו של ראש הממשלה אנחנו חייבים להיות אופוזיציה ברורה, להתנגד ולהיאבק בכל הכוח בפגיעה האמיתית בדמוקרטיה שלנו".

"רבות נאמר על הפגיעה העצומה של חוקי החסינות בחוסנה ובאופייה הדמוקרטי של ישראל.
זוהי אכן שעה אפלה לדמוקרטיה שלנו שנבנתה כאן במשכן הזה, במשך 71 שנה. אבל לחוקי החסינות והפגיעה בדמוקרטיה יש גם צד מעשי יותר, מסוכן לא פחות, וזהו הצד של הפגיעה במשק, בכלכלה, ובמנועי הצמיחה של ישראל. דווקא כמי שמתכוון לעסוק בנושאים הכלכליים חשוב לאמר שפגיעה בדמוקרטיה תגרום נזק עצום לכלכלה", הוסיף גבאי.

לדבריו, "חסינות לפוליטיקאים היא מדרון חלקלק. אחרי חסינות לנתניהו תגיע חסינות גם לטייקונים שתומכים ונתמכים על ידו. חסינות ממעשים פליליים, חסינות מתשלומי מס, חסינות מתחרות וחסינות שתאפשר לפגוע בצרכנים, לזהם לנו את האויר ואולי גם חסינות לקבלן הבניין שבאתר שלו נהרגו אמש 4 עובדים. תרבות של חסינות היא תרבות של שחיתות, של הפקרות. תרבות שתפגע ביכולת שלנו לחנך את ילדינו להבחין בין טוב ורע, חוקי ולא חוקי, מותר ואסור".

גבאי טען כי התנהלותו של נתניהו מאיימת על כלכלת ישראל. "ההצלחה הכלכלית של מדינת ישראל מתחילת שנות השמונים נשענת על כלכלת הייטק, על טכנולוגיה, על אנשים מוכשרים שיוזמים ועושים.
אנשים שיכולים להצליח ולעשות את אותו דבר במקומות אחרים, עם רגולציה נוחה יותר, עם חיים בתוך שווקי היעד של המוצרים שלהם, עם כוח אדם זול יותר.אבל לא, מרביתם מקימים ועושים כאן את העסקים. הם עושים את זה במדינה שלהם, משלמים מיסים למדינה שלהם. מגשימים את החזון הציוני לעצמאות וחיים מעמל ידיך".

"מישהו באמת מאמין שהם ישארו כאן אם חס וחלילה נהפוך לפסאדה של דמוקרטיה כמו תורכיה או לרוסיה? מישהו באמת מאמין שעשרות מרכזי המחקר והפיתוח של החברות הבינלאומיות ישארו כאן כשלא תהיה פה דמוקרטיה? התשובה היא לא", טען גבאי.

"שלא נטעה פגיעה בדמוקרטיה הישראלית היא לא רק פגיעה באורחות חיינו. במי שאנחנו אלא גם פגיעה בכלכלה, בחלום הציוני וביכולת שלנו להיות מוקד של ידע וטכנולוגיה לעולם", סיכם יו"ר העבודה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו