גרשון הכהן
גרשון הכהן צילום: אלירן אהרון

האלוף (מיל.) גרשון הכהן, שפיקד על כוחות העקירה בתכנית ההתנתקות, מביע תמיכה בביטול חוק ההתנתקות בצפון השומרון.

בשיחה עם יו"ר מועצת שומרון, יוסי דגן, המוביל קמפיין בעד ביטול החוק - לאור דרישת איחוד מפלגות הימין במסגרת המו"מ הקואליציוני - אמר הכהן כי מדובר במהלך נכון מבחינה צבאית וביטחונית עבור מדינת ישראל.

"אני בהחלט תומך בקריאה של ראש מועצת שומרון ומגורשי חומש ושא-נור לראש הממשלה להכניס לקווי היסוד של הקואליציה את ביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. האחיזה בשטח C היא צורך חיוני, אלה גבולות ההגנה של מדינת ישראל", דברי הכהן.

הוא הוסיף כי "הישובים ביהודה ושומרון מגינים על ערי החוף. הישובים מבטאים שאנחנו כאן כדי להישאר - וזו אמירה חשובה. חלק מהבעיות של צה"ל נבעו מהארעיות שהוא שידר. לכן כל דרך ההתיישבות, היא מרכיב משמעותי בביטחון מדינת ישראל. ביטול חוק ההתנתקות מעביר את המסר הזה בדיוק. שאנחנו כאן כדי להישאר. זה המסר שירתיע את האויבים שלנו ויביא שקט".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, ציין כי "אין דבר מוסרי יותר ונכון. זה תיקון של עוול וגם ברמה האסטרטגית זוהי תשובה נכונה לאויבנו. ראש הממשלה צריך לאשר את זה באופן מיידי".

החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון, הוא חוק שיאפשר את החזרת חופש התנועה לישראלים בישובים שנעקרו בגירוש בצפון השומרון: גנים, כדים חומש ושא-נור, יישובים שכולם נשארו בשליטה ישראלית מלאה, אולם רק חופש התנועה בהם נשלל מאזרחי ישראל.