הלוויה בת שנות אלפיים

מאות עצמות ממערת הקבורה היהודית מתקופת בית המקדש השני שערבים חיללו ליד יריחו, הובאו מחדש לקבר ישראל ביישוב כפר אדומים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט

עשרות בני אדם השתתפו היום (שלישי) בהלוויה לא שגרתית ביישוב כפר אדומים, וליוו למנוחת עולמים מאות עצמות שחולצו ממערת קבורה יהודית מתקופת בית המקדש השני, שחוללה על ידי שודדי קברים ערבים סמוך ליריחו.

המערה אותרה זמן קצר לפני חג הפסח, על ידי מטיילים מתנדבי מיזם 'שומרים על הנצח' שטיילו ליד ארמונות החשמונאים באיזור יריחו, לאחר שזו נחשפה במהלך עבודות עפר שביצעו ערבים מהאזור באמצעות טרקטור, לצורך עבודות חקלאיות לא חוקיות.

גומחאות המערה נפגעו קשות ומאות עצמות אדם שבורות התגוללו בעפר הטרי. על פי עדויות של ערבים למטיילים, הגלוסקמאות (ארונות הקבורה) שהיו בו נשדדו מהמקום.

המתחם שנחקר בעבר, נחשב לבית הקברות היהודי הגדול ביותר מתקופת בית המקדש השני. במקום נמצאו מאות קברים במכלול של עשרות מערות קבורה, בהן אותרו גם כתובות ייחודיות המספרות על זהות הנפטרים.

בעקבות פנייתה של תנועת רגבים למנהל האזרחי, בימים האחרונים ביצעו אנשי יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה וקמ"ט דתות במנהל האזרחי, מבצע לליקוט העצמות המחוללות. אלו הובאו לקבורה מחודשת היום בסיוע משרד הדתות ומועצה אזורית בנימין שהקצתה חלקת קבר בבית הקברות של היישוב כפר אדומים, במעמד מאות תושבים, רבנים, בכירי המנהל האזרחי ואישי ציבור.

צילום: רגבים

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, אמר: "זכות היסטורית נפלה בחלקנו להביא לקבורת ישראל עצמות אחינו מלפני כ-2,000 שנה אשר שודדים תאבי בצע שלחו את ידם וחיללו את קברם. לא נעמוד בשקט מול חילול קברי אבותינו. מודים למנהל האזרחי על המאמץ הרב והבאת העצמות למנוחת עולמים בלב ארצנו בבנימין. נמשיך ונפעל תמיד לעצירת חילול הקברים ולשמירת המורשת וההיסטוריה שלנו.

"אני קורא לממשלה לאמץ את התוכנית הלאומית לחיזוק ושימור אתרי ההיסטוריה שלנו באזורינו, וכדבריו המהדהדים של יגאל אלון: עם שאינו מכבד את עברו, גם ההווה שלו דל, ועתידו - לוט בערפל", הוסיף גנץ.

שאול בטיש, קצין מטה דתות במנהל האזרחי, אמר כי "הפגיעה בקברים התרחשה בסמוך לחג הפסח, שמביא איתו מטיילים רבים, על כן יחידת קמ״ט ארכיאולוגיה פעלה במהירות לפנות באופן מידי את העצמות מהאזור. לאחר מכן, התחלנו לפעול למען קבורה מחדש, ראויה ומסודרת, יחד עם מועצה אזורית מטה בנימין, שהקצתה חלקת קבר ייעודית בבית העלמין בכפר אדומים והמשרד לשירותי דת שסייע באיסוף העצמות ובקבורה. לא יכולנו להישאר אדישים למקרה המזעזע. את ההיסטוריה לא ניתן למחוק, נמשיך לפעול לכבוד המתים והנצחת היהודים שחיו כאן לפני 2,000 שנה, בצורה מכובדת וראויה״.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים, אמר כי "מדובר בחסד של אמת לא רק עם אבות אבותינו, אלא גם עם המורשת וההיסטוריה שלנו, שנרמסות ונהרסות ברגל גסה על ידי הרשות הפלסטינית הן ביריחו, והן באלפי אתרים ארכיאולוגיים נוספים בחבלי יהודה ושומרון, ארץ התנ"ך וערש התרבות היהודית. לשמחתנו המנהל האזרחי הגיב לפנייתנו במהירות, ופעל בצורה מקצועית ומהירה על מנת לתת כבוד אחרון וראוי לזכרם של אבותינו. מדינת ישראל לא יכולה להשלים עם הברבריות הזו, וחייבת לתת מענה רוחבי לסוגיה".

משה גוטמן ממיזם "שומרים על הנצח" מוסיף: "המינהל האזרחי פעל בנחישות בביצוע פעולות אכיפה וליקוט העצמות, ובכך נתן את הכבוד הראוי לעצמות אבותינו שנקברו באחוזת הקבורה של משפחות המלוכה. אנו מברכים את שיתוף הפעולה ההדוק בין המינהל ומשרד הדתות, תוך תזכורת לממשלת ישראל כי האחריות לנכסי הנצח שלנו היא על כתפיה, ואנו מצפים ממנה לא רק לתגובות הולמות אלא גם לנקיטת יוזמה בתכנית חירום לאומית מיידית, בכדי שמקרים כאלו לא יישנו בעתיד".

הרב שבתי סבתו שהשתתף בהלוויה יחד עם תלמידי ישיבת מצפה יריחו, אמר "היום אנו חולקים לאחינו ולאחיותנו הגיבורים עזי הנפש, עזי הרוח, שהפיחו רוח חיים באומתנו מלפני אלפי שנים, ועד היום רוחם דולקת לפנינו כאבוקת אש".

"העצמות היבשות האלה שאנו מובילים למנוחת עולם נשאו עליהם את גופם ונשמתם של הכהנים החשמונאים שנשאו על גופם את נס המרד ביוונים ונלחמו בחירוף נפש נגד צבאות אדירים, צבאות כובשים אכזריים שביקשו לדכא את רוח אמונתנו היהודית. כל ישראל ערבים זה בזה, וגם אלפי שנים לא יכבו את עוצמות הערבות שמכוחה אנו נמצאים כאן היום, מול העצמאות היבשות האלה".

"הפלסטינים עושים כל מאמץ למחוק אל עברנו כאן בארץ, ואת הקשר הבלתי ניתק ועתיק היומין שלנו עם ארץ ישראל, אך לא יוכלו לנו. העצמאות האלו הם משל לכל בית ישראל כפי שחזה יחזקאל הנביא".