בית הדין בהאג: נשקול חקירה נגד הנייה

בית הדין מסר למכון ירושלים לצדק שהגיש תביעה נגד מנהיג חמאס כי התביעה שהוגשה תיבחן לעומק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט

בית הדין בהאג: נשקול חקירה נגד הנייה-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג העביר הודעה למכון ירושלים לצדק בו דיווח כי ישקול לפתוח בחקירה פלילית נגד איסמעיל הנייה, מנהיג חמאס בעזה, בעקבות בקשה שהוגשה על ידי המכון.

מטעם בית הדין שוגר אתמול מענה רשמי המתייחס לבקשה אחת מתוך שתיים בנושא, שהוגשה בשנת 2017.

במענה נאמר כי בהתאם להשלמת איסוף החומר הראייתי נגד הנייה ובחינת המידע יוחלט על ידי בית הדין האם לפתוח בחקירה פלילית כמבוקש.

במכון דיווחו על ההתפתחות לשרים בממשלה ואף כתבו להם, "אמנם זהו שלב מקדמי בהליך המשפטי, אך הוא מהווה פריצת דרך ראשונה אי פעם בעניין. התפתחות זו חשובה לישראל, היות ולתפיסתנו, המשך לוחמה בכלים משפטיים נגד הפרות זכויות האדם בשטחים והתעלמות מהחוק הבינלאומי מהווה כלי הסברה חשוב לחיזוק תדמית מדינת ישראל ובה בעת לערעור הדה לגיטימציה לרשות הפלסטינית ומנהיגיה בתקשורת ובדעת הקהל הבינלאומית".

נזכיר כי לפני כחודשיים הגיש מנהל המחלקה המשפטית הבינלאומית של מכון ירושלים לצדק, עו"ד אורי מורד, שתי בקשות לפתיחה בחקירה פלילית בינלאומית נגד בכירים פלסטינים.

הבקשה האחת מופנית נגד יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעניינו הבקשה לפתוח בחקירה היא בגין פשעים חמורים נגד בני עמו, הכוללים: טרור אכזרי, מאסרים שרירותיים, עינויים ואף רצח.

הבקשה השנייה היא נגד ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, ונכתב בה כי הוא שותף בפשעי מלחמה, בהם גיוס בכפייה של ילדים מתחת לגיל 15 כדי להשתתף בפעולות איבה נגד ישראל וטרור אכזרי.

הצעד נעשה כתשובת נגד להחלטות החד צדדיות של מועצת זכויות האדם באו"ם השבוע נגד ישראל. "כלום לא השתנה מאז טבע דוד בן גוריון ב- 1949 בזלזול ובכעס את הביטוי: 'או"ם שמום'. אימוץ הדו"ח, המחשיד את מדינת ישראל בפשעי מלחמה באירועי הגדר בגבול עזה, בסוף השבוע, ע"י מועצת זכויות האדם של האו"ם, בצרוף ההמלצה להתערבות בית הדין הפלילי הבינ"ל בהאג, הם בושה וחרפה לאו"ם. זו הוכחה עד כמה הדיפלומטיה הבינלאומית נגועה בצביעות מכוערת, ולכך שהמרחק בין צדק ושמירה אמיתית על זכויות אדם, לבין הגוף הנושא בשם זה מטעם האו"ם – כמרחק של שמים וארץ", אמרו בכירים במכון.

הם הוסיפו כי "מועצת זכויות האדם מעדיפה לעצום עיניים נוכח האלימות והאכזריות שבהן כופים ארגוני הטרור והחמאס על ילדים ונשים לנהוג באלימות נגד חיילי צה"ל. אלא שבכך לא מסתיימת מחלת העיוורון החד-סטרית של המועצה, אלא היא נמשכת בהתעלמות מהעובדה שישראל, כדמוקרטיה היחידה במזה"ת, מחילה על עצמה מערכת של ביקורת משפטית עצמאית פנימית, ורק לאחרונה הכריזה כי היא חוקרת 11 מקרי מוות של פלסטינים בהפרות סדר ברצועת עזה".