משהו לא יציב בממלכת ירדן

המחאות האזרחיות, פיטורי בכירים ובהם ראש שירותי המודיעין ומכתב תקיף של המלך. סימני אי יציבות בממלכת ירדן. האם ישראל תשלם מחיר?

שמעון כהן , ט"ז באייר תשע"ט

המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
צילום: STR, פלאש 90

שגריר ישראל לשעבר בירדן, ד"ר עודד ערן, כיום חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, רואה בממלכה האשמית מה שהוא מגדיר כסימנים מדאיגים באשר ליציבות שלטונו של המלך עבדאללה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מנתח ד"ר ערן את האירועים האחרונים בממלכה ומציין כי אמנם עד כה ידע המלך להכיל התקוממויות עממיות בדרכים שונות, אך הפעם קיימת הצטברות של תופעות שחלקן היו בעבר אבל חלקן לא. הצירוף הזה עשוי להיות מסוכן לבית המלוכה.

"תמיד היו בירדן סימני מחאה והתמרמרות על אבטלה ומצב כלכלי גרוע. נוספה בשנים האחרונות ההשפעה של האביב הערבי. במדינות ערב השונות המונים יצאו לרחובות והפגינו נגד תופעות שונות כמו שחיתות, חוסר דמוקרטיה או כלכלה. זה קרה גם בירדן, אלא שהמלך השכיל לספוג זאת בשינויים חלקם קוסמטיים, בחוקה, שינויים ששינו את שיטת הבחירות בממלכה האשמית".

במציאות זו של שינוי בשיטת בחירות, מסביר ד"ר ערן, הפך הפרלמנט לעצמאי יותר מבעבר, "והיום, כשהמלך מביא לפרלמנט שורת נושאים כמו מכירת הגז הטבעי מישראל ירדן נוצרת מהומה בפרלמנט מתוך התנגדות לקניית הגז הציוני, כך הם קוראים לו. ראש הממשלה הקודם הזיע קשות עד שהביא לאישור הפרלמנט את קניית הגז שאמור בחצי השנה הזו לזרום לירדן, ועדיין יש התנגדות לעסקה הזו".

"יש גם דיונים אחרים, בייחוד בנושא הכלכלי שהפרלמנט לא מסכים למדיניות הממשלה. אומרים לירדנים, אם אתם רוצים מלווה מקרן המטבע העולמי, מלווה בגובה של כ-740 מיליון דולר, אתם צריכים לערוך רפורמות בחוק מס ההכנסה, להעמיק גבייה ולשפר את גביית המיסים ומס הקניה שהוא מעין מע"מ, ורק אז תקבלו את המלווה הזה. כל זה מעורר הפגנות שנערכות בכל שבוע בערים שונות ובייחוד בעמאן הבירה. אלו תופעות שלא היו בעבר".

ממשיך ד"ר ערן ומציין כי "מעבר לכך, המלך החליף את ראש שירותי המודיעין בתחילת החודש והוא כותב לו מכתב גלוי שמתפרסם בעיתונות הירדנית, ובו נכתב שהיו מספר אנשים שניסו לנצל את המצב הנוכחי שבו יש אתגרים לירדן לטובתם האישית". ערן מציין כי אמנם המלך לא פירש את דבריו, אבל בחילופי הגברי שהוא מבצעי הן בדמותו של ראש שירותי המודיעין, שרים ונושאי משרה בכירים בארמון, קיימת עדות למשמעות האמתית של דבריו, דברים שיכולים להתפרש כחשש מחתרנות תחת כסאו.

"כשגריר לשעבר בירדן אני יכול לומר שראש שירותי המודיעין הוא אחת מדמויות המפתח בירדן וחשיבותו לא פחותה מזו של ראש הממשלה, ואם הוא מפוטר, והמכתב מציין את כל זאת, יש בזה סימן מדאיג מאוד למה שקורה במעגל הקרוב למלך". להערכת ד"ר ערן בדברים אלה מבקש עבדאללה להבהיר לעם ולסובביו כי הוא ערוך ודרוך גם לאפשרות של תופעות חתרניות שינסו להכות בו.

ואם לא די בכל אלה הרי שגם סוגיית הפליטים מסוריה מקשה מאוד על שמירת השקט הירדני. "מדובר בתוספת של כמיליון וחצי פליטים סוריים. אוכלוסיית ירדן הייתה עד לאביב הערבי בערך כמו גודל האוכלוסיה הישראלית ונוספו אליהם הפליטים ללא משאבים שיסייעו לפתור בעיות תעסוקה, בריאות, חינוך ועוד. העולם אמנם מסייע, אבל הוא מתקשה להתמודד עם תופעות ארוכות טווח של אבטלה, והתחושה המפוכחת היא שמרבית הפליטים לא יחזרו לסוריה כי אסאד לא מעוניין בכך. הם הרי אלה שהתנגדו לו. מבחינתו סילוקם של שישה מיליון פליטים ממתנגדיו למדינות שונות הוא מהלך רצוי ומבורך שאין שום סיבה שירצה להחזיר אותו אחורה".

לנוכח כל אלה שאלנו את ד"ר ערן אם כמו במקרים אחרים ובמדינות אחרות, כדוגמת טורקיה, צפוי המלך לראות בישראל הגורם שאותו יש להתקיף ואותו יש להשמיץ כדי ללכד את העם מאחוריו. "זו אפשרות, אבל יהיה קשה לממש אותה או לפחות למצות אותה עד תום, כי יש שיתוף פעולה ביטחוני בין שתי המדינות, זה שיתוף פעולה שחשוב לשתי המדינות. ישראל גם מספקת מים לירדן וללא המים הללו קשה יהיה למצוא מים בסלע אחר. המקור הישראלי למים הוא חיוני".

"לכן אני חושב שאמנם המלך מתייחס לסוגיית ירושלים, שבה יש לו מעמד מיוחד כפי שנקבע בהסכם השלום, הוא אמנם מנסה להאדיר את מעמדו בעולם כולו בנושא הזה, אבל עדיין הוא צריך להתמודד עם הבעיות הפנימיות הקיימות", דברי ד"ר ערן.