חוג התנ"ך ה-24 התקיים בבית הנשיא

הנשיא אירח את חוג התנ"ך של מיזם 929, שעסק בפתיחת ספר שופטים, ואמר "אתגר בניין העם ניצב מול המדינה והחברה בישראל גם בימים אלו".

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ט

חוג התנ"ך ה-24 התקיים בבית הנשיא-ערוץ 7
חוג התנ"ך. היום
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הערב (שלישי) את חוג התנ"ך ה-24 של מיזם 929, המציע קריאה קבועה בתנ"ך מזווית חברתית ישראלית.

המפגש עסק בפתיחת ספר שופטים והשתתפו בו הרב בני לאו וגל גבאי מראשי המיזם; חוקר המקרא פרופסור יאיר זקוביץ'; הפרשן אמוץ עשהאל; המשורר עמיחי חסון, שזכה השנה בפרס רעיית הנשיא לשירה עברית על ספרו "בלי מה" ונציגי עמותת "אור למשפחות שכולות". במהלך האירוע ביצעה הזמרת דניאלה ספקטור משיריה.

"הנה מגיע ספר שופטים", פתח הנשיא ואמר: "ובחציו הראשון מתואר עם שלם שחוטא שוב ושוב ושוב. ואילו חציו האחרון, שהוא בעייתי אף יותר, מתומצת בפסוק - 'איש הישר בעיניו יעשה'. העובדה שכל אדם עושה את מה שישר בעיניו היא קלון נורא בספר שופטים. וגם כישלון נורא. אבל, קריאה אחרת, אולי מודרנית, של הפסוק הזה, מעלה את השאלה מה רע בכך? אם יש בסיס זהותי משותף ואיתן, ברור שמה שנכון, ישר, בעיני אחד לא מהווה פגיעה באחרים, או ביחד המשותף."

הנשיא המשיך ואמר: "אם יש בסיס ערכי ומוסרי משותף אז 'איש הישר בעיניו יעשה', מקביל לאמירה המודרנית, 'חיה ותן לחיות', וזה לכאורה דבר שיש לברך עליו. וכי למה שאנשים לא יעשו את אשר ישר בעיניהם? התשובה, כך אני סבור, היא שבספר שופטים אין עם. ומכיוון שאין עם, יש התפוררות של הנורמות המוסריות והתפוררות של היחד. הכמיהה למלך שמתפתחת בסוף תקופת השופטים, נובעת לא רק מהרצון שיהיה מי שיקבל בשבילנו החלטות, שייקח עלינו אחריות, אלא גם מהתקווה שמישהו יעשה מאיתנו עם."

בתום דבריו אמר הנשיא: ״במידה רבה, אתגר בניין העם ניצב מול מדינת ישראל והחברה בישראל גם בימים אלו. איננו בני דור המדבר, אנחנו הדור בו נבנה העם. מאוסף של שבטים, לעם ריבוני וחזק. וכדי שיום אחד נוכל לאפשר לאיש לשבת תחת גפנו ותאנתו ולעשות הישר בעיניו, עלינו לבנות את עצמנו כעם, יחד, בימים האלה ובזמן הזה."