"זמן לחשבון נפש בנושא שילוב לוחמות"

ארגון אחים לנשק מגיב למקרה בו שלחה חיילת בודדת ששירתה בגדוד קרקל יד בנפשה. "כדאי שצה"ל יפתח את העניין לבדיקה חוזרת".

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ט

לוחמות בצה"ל
לוחמות בצה"ל
צילום: ISTOCK

בארגון 'אחים לנשק' מגיבים להתאבדותה של חיילת בודדת ששימשה כלוחמת בגדוד קרקל ואומרים כי ייתכן שבצה"ל צריכים לערוך חשיבה מחדש בנוגע לשילוב חיילות כלוחמות.

"שוב צפים ועולים קשיים ועוולות שמטואטאות מתחת לשטיח. מדובר פה בדיני נפשות והגיע הזמן לחשבון נפש אמיתי ואמיץ ביחס לדהירה של צה"ל בשנים האחרונות בתחום שילוב החיילות כלוחמות", אמרו בארגון.

עוד הוסיפו כי "בחודשים האחרונים באופן תקדימי הוצבו חלק מהגדודים האלה ובראשם קרקל בגזרות הלחימה ביהודה שומרון למרות הצהרות צה"ל במשך השנים שההכשרה והייעוד שלהם הוא רק לגבולות שלום. הדבר גם מסכן את שלום התושבים בגלל חוסר המענה הביטחוני שמספק הגדוד, וגם את שלום הלוחמות המתמודדות עם מצב בלתי אפשרי מבחינתם מבצעית, פיזית ונפשית".

השבוע אמרה שפרה שחר מנכ"לית עמותת 'בית חם לכל חייל' בתגובה למקרה כי "צה"ל חייב לבדוק שוב את עניין הלוחמות בצה"ל. יש בעיות בריאות גוף ונפש באופן לא מידתי".

בראיון לגלי צה"ל דיברה שחר על תופעת התאבדויות חיילים בודדים בצה"ל בכלל, אך טענה כי ייתכן מאוד שבמקרה האחרון יש קשר ישיר למתרחש בגדוד קרקל ולעובדת היותה של החיילת לוחמת.

היא חשפה כי תלונות רבות מגיעות לנציב קבילות החיילים מהגדוד הזה על רקע בעיות בריאותיות הן על רקע פיזי והן על רקע נפשי. "בקרקל משרתות בנות ואנחנו מתעסקים המון מול נציב קבילות חיילים בקבילות רפואיות בבריאות גוף ובריאות נפש שמגיעות מחיילות בקרקל. המסלול קשה מידי לבנות. יש שם הרבה מקרים של צניחת רחם, פריצות דיסק, וגם בעיות של לחץ נפשי".