"מחריד, אין מילה אחרת"

משלחת של זק"א יצאה לבריסק שבבלארוס להעלות עצמות יהודים שנספו השואה. מנכ"ל זק"א ת"א: "רואים את ההיסטוריה של השואה מול העיניים".

103FM , י"ז באייר תשע"ט

"מחריד, אין מילה אחרת"-ערוץ 7
המתנדבים בקבר האחים
צילום: דוברות זק"א תל אביב

הרב צבי חסיד, מנכ"ל זק"א תל אביב, שיתף את אילה חסון ב-103fm ברגעים בהם הגיעה המשלחת לעיר בריסק בבלארוס לזיהוי שלדים שנקברו בקבר אחים בתקופת השואה.

"לפני מספר חודשים, במהלך עבודות בנייה שבוצעו בשטח גטו בריסק שבבלארוס, נמצאו מאות שלדים בקבר אחים. העירייה גילתה נכונות להביא את הגופות לקבורה על פי ההלכה היהודית ולמצוא בית קברות יהודי באזור. אתמול התגלה לעינינו מחזה מחריד. מצאנו ערימות של פרטי לבוש, ארנקים, מטבעות ועוד. אלו אנשים שהעמידו אותם בסמוך לבור, ירו להם בראש והרגו אותם. ממש לצפות בזוועות השואה מול העיניים".

תיעדתם את שראיתם?

"באנו לכאן בעיקר כדי לקבור את הגופות. אנחנו נזהרים שלא לעשות שום דבר ללא תיאום עם השלטונות. הגענו כאנשי מקצוע לסייר במקום ולדרוש להביא את העצמות לקבורה בישראל".

אני מעריכה שלא תוכלו למפות את העצמות ולזהות את הגופות.

"אכן. זה כמעט בלתי אפשרי להתחיל למיין ולזהות. השלדים ייקברו בקבר אחים חליפי בישראל. רוב השלדים נארזו על ידי הצבא הבלארוסי, כ-120 ארונות. את היתר נקבור בין הארונות".

אתם יודעים מהו האירוע הספציפי שבו הם נורו למוות?

"יש עדויות של שכנים שראו מדי יום קבוצות של יהודים מובלות לאזור הזה, בו נמצא בור ההריגה, ונעלמים".

אולי תמצאו גם תעודות מזהות?

"קשה לי להאמין, הצבא בלארוסי אוסף כעת את כל הפרטים שיש בהם ערך כלשהו. לא נותנים לנו לגעת בדברים. ראינו את הנעלים, הבגדים והשערות, נביא גם אותם לקבורה בישראל".