ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלטצילום: חן גלילי, המכון למחקרי ביטחון לאומי

מועצת הביטחון של האו"ם מקיימת הערב (רביעי) דיון בנוגע למצב של סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים אונר"א.

השליח המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס לסדנה הכלכלית שמארגנים האמריקנים בבחריין ואמר כי זו תהיה טעות אם הפלסטינים לא ינצלו את ההזדמנות הזאת.

"זה השלב הראשון של התהליך בו נבחן איך יראה המצב אם נגיע לפיתרון פוליטי באזור. זו תהיה טעות מצד הפלסטינים לא להצטרף, אין להם מה להפסיד – והרבה מה להרוויח, אך זו בחירתם", דברי גרינבלט.

הוא התייחס גם לבעיית אונר"א ואמר כי "מאז הקמת אונר"א ארצות הברית תרמה כשישה מיליארד דולרים, אך למרות זאת לא נעשתה שום התקדמות באיכות חייהם של הפלסטינים. אונר"א נטש את הפלסטינים, והם ראויים להרבה יותר מזה".

"אני חושש שהגיע הזמן להכיר בכך שמודל אונר"א כשל. לכן החלטנו שלא להתחייב יותר לממן את אותו. הארגון פועל על שארית אדי דלק – מה יקרה כשחשבונם יתרוקן שוב?. הפלסטינים היו בני ערובה של החלטות או"ם ומנהיגות חלשה. עברו 70 שנה - שלושה דורות של פלסטינים שסבלו. מספר דומה של פליטים יהודים שגורשו ממדינות ערב אחרי קום המדינה סבלו גם הם - אך הצרכים של פליטים אלה לא היו בני ערובה של פוליטיקאים", סיכם השליח האמריקני.

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, אמר כי "יוזמה כלכלית היא חשובה, אך הפתרון לסכסוך הוא עדיין פתרון פוליטי".

בכינוס במועצת הביטחון של האו"ם הזהיר מלאדנוב כי הרשות הפלסטינית מצויה בסכנת קריסה בסכנה בשל המשבר הכלכלי בו היא שרויה.

נציג אונר"א פייר קרהינבוהל התייחס למשבר התקציבי של הסוכנות ואמר, "אנו זקוקים ל-1.2 מיליארד דולר נוספים בשביל הפעילויות שלנו בשנה הקרובה. אנחנו לא מאמינים שהפליטים הפלסטיניים צריכים להישאר תחת אונר״א בעשורים הבאים ומגיע להם פתרון מדיני ועד אז נמשיך לפעול".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר בתגובה כי "כבר שנים שאונר"א מעצימה את בעיית הפליטים במקום לנסות ולפתור אותה תוך כדי אימוץ עמדה פוליטית חד צדדית. בתי הספר של הארגון הוסבו לתשתיות טרור והסתה כאשר מעל האדמה מחולקים ספרי לימוד המכחישים את קיומה של ישראל ומתחת לאדמה נחפרו מנהרות של חמאס".

הוא האשים כי "אונר״א כשלה בשיקום הרצועה והצליחה רק בהסתה נגד מדינת ישראל. המנדט של אונר״א חייב להסתיים ובהקדם".

"כמו כל ארגון בעולם - תסבירו מה המטרות שלכם וכמה זמן נדרש כדי להשיג אותן. הגיע הזמן לתת תשובות לעולם", אמר דנון לנציג אונר״א ודרש מחברות המועצה לקבל תשובה תוך שישה חודשים.