סקר: חיילים חוששים מארגוני שמאל

כ-16% מהמילואימניקים הקרביים בחרו להסתכן כנגד ההנחיות מחשש מארגונים הפועלים כנגד חיילי צה"ל.

ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ט

חיילים בפעילות
חיילים בפעילות
צילום: עיסאם האשלמון, פלאש 90

לקראת יום ההוקרה לחיילי המילואים שיצויין מחר (חמישי) ביצעו בימים האחרונים בארגון חיילי המילואים "האמת שלי" סקר מיוחד בקרב מאות חיילי וקציני מילואים.

בין היתר מעלים הנתונים כי כ-16% מחיילי המילואים הקרביים הצהירו כי בחרו להסתכן ולפעול כנגד ההנחיות מתוך חשש מארגונים שונים הפועלים כנגד חיילי צה"ל.

כ-30% מחיילי המילואים דיווחו כי פעילות ארגונים הפועלים כנגד חיילי צה"ל השפיעה על אופן קבלת ההחלטות שלהם ו/או הביאה לחשש אצלם מפני ההשלכות משפטיות של פעילותם בשטח. למרות זאת, כ-44% מהחיילים חשים כי צה"ל לא מעניק את הגיבוי המלא לחיילים המתמודדים עם סיטואציות מורכבות בשטח.

הסקר גם בדק את תחושתם של החיילים לקראת המערכה הבאה - רבע מהחיילים דיווחו כי אינם מוכנים למערכה קרקעית.

לאור השימוש הגובר של ארגוני הטרור בתקופה האחרונה באוכלוסייה אזרחית כמגינים אנושיים נבדק היקף התופעה וממנה עולה כי כ-93% מחיילי המילואים הקרביים הצהירו כי נתקלו במהלך שירותם בסדיר או במילואם בשימוש באוכלוסייה אזרחית כמגינים אנושיים ו-40% דיווחו על שימוש בילדים לפעילות טרור באופן ספציפי.

בין היתר תוארו מקרים של שליחת ילדים עם חגורות נפץ או בקבוקי תבערה והעברת מטעני צינור באמצעותם. עם זאת, קרוב למחצית מחיילי המילואים (45.5%) סבור שהציבור לא מבין את המורכבות עימם הם מתמודדים בפעילות מול ארגוני טרור שמשתמשים באוכלוסייה אזרחית.

למרות המורכבות בשטח חיילי המילואים אינם מרוצים מהתייחסותם של צה"ל ומדינת ישראל לנושא. כ-44% החיילים חשים כי צה"ל לא מעניק את הגיבוי המלא לחיילים המתמודדים עם סיטואציות מורכבות בשטח, ורק כ-14% מהם סבורים שמדינת ישראל פועלת כהלכה במישור ההסברתי בכל הקשור לפעילות צה"ל מול ארגוני הטרור.

מנכ"ל ארגון "האמת שלי" אביחי שורשן, אמר בעקבות פרסום הנתונים כי "מדינת ישראל כולה צריכה להצדיע מחר לחיילי המילואים שמהווים אחוז מזערי מכלל האוכלוסיה שנושאים בנטל ומסכנים את חייהם למען כולנו. יחד עם זאת, מחובתה של המדינה לפעול כנגד ארגונים הפועלים מתוכנו ומחלישים, כפי שמראים הנתונים, את רוח הלחימה ואף משפיעים השפעה ישירה על החייל הנמצא בחזית".

"בנוסף, מדינת ישראל חייבת להתעורר ולהשקיע מאמצים גדולים יותר במערכה על התודעה, ולעמוד מאחורי החיילים המתמודדים עם המציאות המורכבת כפי שמשתקף מהסקר- שימוש ציני בלתי פוסק באוכלוסייה אזרחית על מנת לבצע פיגועי טרור. בתוך כך עליה להעניק גיבוי אמיתי לחיילים שבאופן יומיומי נתקלים בארגונים רצחניים שמבינים את הרגישות והחמלה של חיילינו", סיכם שורשן.