היום: בחירות לפרלמנט האירופי

751 חברים ייבחרו לכהונה בפרלמנט, אשר משפיע על חייהם של כחצי מיליארד אנשים המתגוררים במדינות האיחוד האירופי.

בן שאול , י"ח באייר תשע"ט

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: אייסטוק

מאות מיליוני אזרחים אירופאים ב־28 המדינות החברות באיחוד, הוזמנו היום לקלפיות לממש את זכותם הדמוקרטית להשפיע על עתידה של היבשת הלבנה והעשירה.

הבחירה היא לפי מדינות, כשכל אזרח יכול להצביע רק למועמדים מארצו שלו, ובשש מהמדינות הגדולות באיחוד הבחירה מחולקת גם לפי מחוזות פנימיים בתוך המדינה, כך שכל אזרח יכול להצביע רק למועמדים ממחוז ההצבעה שבו הוא מתגורר.

באופן מסורתי אחוזי ההצבעה בבחירות לפרלמנט האירופי נמוכים למדי, ובדרך כלל משתתפים בין 40 ל־ 50 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה. בשבועות האחרונים ניסו המפלגות השונות המתמודדות לפרלמנט של אירופה להיאבק בתופעה זו ולהעלות את אחוז ההצבעה.

מעניין לציין כי למרות פרישתה הצפויה של בריטניה מהאיחוד האירופי, גם אזרחיה יוכלו להצביע ולשגר נציגים מטעמם לפרלמנט של אירופה, אלא שנציגים אלו יכהנו בתפקיד רק עד לפרישתה בפועל של הממלכה הבריטית. אם הדבר אכן יתחולל במהלך הקדנציה הקרובה, יחליפו אותם נציגים של מדינות אחרות, בהתאם לחלוקה שנקבעה מראש על ידי הנציבות האירופאית. נציגים אלו ייבחרו כבר בבחירות שייערכו היום, וימתינו בסבלנות עד לפרישתה של בריטניה מהאיחוד.

ההערכה באירופה היא כי הימין הקיצוני צפוי להגדיל את כוחו בפרלמנט האירופי, אלא שגידול זה יהיה מוגבל ולא יאפשר למפלגות הימין הקיצוני להוביל חקיקה ממשית בסוגיות הקרובות לליבן.