הפגישה
הפגישהצילום: דוברות המשטרה

מפקד תחנת לב הבירה בירושלים, נצ"מ נתי גור, ורב משטרת ישראל נצ"מ הרב רמי ברכיהו, נפגשו עם יעקב דרוק, מנהל מערך הדיור במרכז ''שיח סוד'' לאנשים עם מוגבלות.

הפגישה נערכה על רקע האלימות הקשה שהפעילו שוטרי משמר הגבול נגד צעיר חרדי בעל צרכים מיוחדים ששוהה ב''שיח סוד''. התקרית אירעה במהלך הפגנה של חרדים קיצוניים בבירה.

הקצינים שהשתתפו בפגישה הביעו צער על האלימות הקשה והבטיחו לבדוק את המקרה באופן יסודי ושקוף.

בנוסף הדגישו הקצינים שהפעילות המשטרתית נועדה למנוע סכנת חיים כתוצאה ממדורות שהוקמו במקומות אסורים ומסוכנים. עם הגעת הכוחות החלו במקום התפרעויות של עשרות קיצוניים, במהלכן תקף הבחור המצולם בסרטון שוטרת שפעלה במקום.

בפתח דבריו אמר מנהל מערך הדיור בשיח סוד "אנחנו לא נגד המשטרה, אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה ואנחנו אפילו נהנים מהשירות שהמשטרה נותנת לנו במהלך כל השנה".

לנציגי העמותה נאמר שבשלב התקיפה והמעצר לא היה ברור לשוטרים שמדובר באדם עם צרכים מיוחדים ולמרות הקריאות של הנוכחים במקום השוטרים מחויבים לברר את זהותו ופרטיו של חשוד לאחר ביצוע המעצר שכן ישנו קושי אמיתי לעמוד על מצבו הנפשי של חשוד בעת הניסיון להביא למעצרו.

נציגי העמותה הציגו בפני הקצינים את פעילות ''שיח סוד'' לטיפול באנשים עם מוגבלות במגזר החרדי. הקצינים הדגישו בפני נציגי העמותה שמרגע שהשוטרים הבינו שאכן מדובר באדם עם מוגבלות הוא שוחרר מיד והופנה לטיפול רפואי במהירות.

נציגי המשטרה ו''שיח סוד'' סיכמו ביניהם על קיום מפגשים נוספים וביקורים של שוטרים ב''שיח סוד'', לשם היכרות עם האוכלוסייה המיוחדת שנמצאת במקום. סוכם גם על ביקור של אנשי ''שיח סוד'' במשטרת ישראל.

נציגי ''שיח סוד'' ביקשו שהמשטרה תהיה שותפה בפעילות ההסברתית להכלתם ושילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית, ואכן סוכם על פעילות משותפת.