צפו: הלוויתן שיצא מאי הפלסטיק

הררי הפלסטיק שנשפכים לאוקיינוס הפכו בשנים האחרונות לאי פלסטיק ענק. מיזם חדש מנסה להעלות את המודעות לבעיה בצורה יצירתית

מתנאל ראט , י"ח באייר תשע"ט

צפו: הלוויתן שיצא מאי הפלסטיק-ערוץ 7
זיהום האוקיינוסים הפך לבעיה כלל עולמית
צילום: iStock

כולם אוהבים להשתמש בחד פעמי, אבל לנוחות יש גם מחיר. הררי פסולת הפלסטיק הנשפכים לים הצטברו ויצרו אי פלסטיק עצום באוקיינוס השקט. מיזם חדש מנסה להעלות את היקף הבעיה לתודעה הציבורית באופן יצירתי.

בשנים האחרונות נוצר אי חדש בין קליפורניה להוואי- אי הפלסטיק. שנים של הזרמת פסולת פלסטיק לאוקיינוס השקט עשו את שלהם, וההערכות כיום מדברות על אי עצום בגודל של כ1.6 מיליון קילומטר המורכב כולו מחלקיקי פלסטיק קטנים. לשם השוואה, שטח האי גדול פי 3 משטחה של ספרד, ופי 75 משטח מדינת ישראל, כאשר על פי ההערכות הנוכחיות הוא רק עתיד לגדול.

הנפגעים העיקריים מאי הפלסטיק הם כמובן הדגים. מדי שנה, קרוב למיליון דגים, ומתוכם כאלף צבי ים, נחנקים למוות כתוצאה מאכילת פלסטיק, וההנחה היא שהמספרים גבוהים בהרבה. בשנים האחרונות נעשו מספר נסיונות לנקות את האוקיינוס מהררי הפלסטיק המוזרמים אליו, אבל בינתיים לא נראה שהמצב עתיד להשתפר בקרוב.

כאלף צבי ים מתים מדי שנה כתוצאה מפסולת פלסטיק
צילום: iStock

שני אמנים מקליפורניה הקימו מיזם חדש שמנסה להעלות את המודעות לזיהום האוקיינוסים. באמצעות אלפי קילוגרמים של פלסטיק שהיה אמור להגיע אל האוקיינוס, הם הצליחו לבנות דגם עצום של לוויתן בגודל אמיתי.

בניית הלוויתן ארכה 18 שבועות שבמהלכם נוקו חלקי הפלסטיק ורותכו אחד לשני עד ליצירת הלוויתן הענק באורך של כמעט 26 מטרים ובגובה של למעלה מ4 מטרים. בשבוע האחרון גם לוויתן הפלסטיק הענקי אף הצליח להיכנס לספר שיאי גינס כאשר זכה בתואר דגם הפלסטיק הממוחזר הגדול בעולם.

לדברי מארגני המיזם, בחירת הלוויתן איננה מקרית והוא המייצג הגדול ביותר של בעיית הזיהום באוקיינוסים. הלוויתן הוא החיה הגדולה ביותר באוקיינוסים ובעולם בכלל, ולפי חישוב שנערך, בכל 9 דקות נשפך לאוקיינוס למעלה מ130 אלף קילוגרם של פלסטיק, משקל הזהה למשקלו של הלוויתן. חלקי הפלסטיק מובלים על ידי גלי הים עד שהם מתאספים בנקודות המפגש של זרמי האוקיינוס ויוצרים איי פלסטיק ענקיים.

דגם הלוויתן מוצג כיום בקליפורניה, אקווריום מפרץ מונטריי, ומזכיר לכל העוברים שגם בקבוק פלסטיק אחד ממוחזר, עלול להצטבר לבסוף ללוויתן פלסטיק ענק.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!