גל שריפות
נתניהו: האתגר עוד לפנינו

ראש הממשלה קרא לאזרחים להימנע מטיולים מיותרים. "הגיע סיוע מיוון, קרואטיה, איטליה, מצרים וקפריסין. אנחנו מאוד מעריכים זאת".

חזקי ברוך , י"ט באייר תשע"ט

נתניהו וארדן בהערכת מצב
נתניהו וארדן בהערכת מצב
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן קיימו הערכת מצב בעקבות גל השריפות, בחפ"ק כוחות החירום וההצלה בתל חדיד.

נתניהו וארדן קיבלו סקירות על מצב השריפות ועל ההיערכות לקראת התחדשותן ממ״מ מפכ״ל המשטרה ניצב מוטי כהן, נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי, מפקד טייסת הכיבוי תת-ניצב ניר רוזנטל וגורמים בכירים מהמל"ל, משרד הביטחון, רשות הטבע והגנים, קק"ל, פיקוד העורף והשירות המטאורולוגי.

לאחר מכן, ראש הממשלה ביקר בקרון הפעלה של הכטב״ם שמסייע לכוחות הכיבוי וההצלה באיתור השריפות, ושוחח עם לוחמי האש שפועלים בשטח.

״פנינו להרבה מדינות, בשיחה שלי עם השר לביטחון הפנים וראש המל"ל, סיכמנו על פניה מרבית לכל הגורמים. עד לרגע זה הגיע סיוע מיוון, קרואטיה איטליה, מצרים וקפריסין ואנחנו מאוד מעריכים זאת. אני רוצה להודות לידידי נשיא מצרים א-סיסי, על כך ששלח שני מסוקים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה סיפר ''קיבלנו גם פניות מאחרים, גם מהרש"פ וגם מגורמים נוספים. ארבע עד שש מדינות, ביניהן רוסיה, כבר מוכנות לשלוח עזרה מעשית. הם פונים אלינו אפילו לפני שפנינו אליהם, לחלק מהמדינות הללו זה מאוד חשוב, והיכולת הבינלאומית חשובה ומסייעת ליכולת הלאומית.

''אני רוצה להגדיל עוד יותר את יכולת כיבוי האש העצמאית שלנו, אבל אני מברך בשתי ידיים על הנכונות של שכנים רבים שלנו לעזור לנו בשעת מצוקה כפי שאנחנו עוזרים להם״, הוסיף נתניהו.

״אני רוצה להודות ללוחמי האש, לשוטרים, לטייסים ולכל הכוחות שבשיתוף פעולה בלתי רגיל עושים עבודה קשה מאוד בתנאים קשים, גם אתמול, גם היום וככל שדרוש.

''אני מבקש מאזרחי ישראל להישמע להוראות ולהימנע מטיולים בימים אלה, לעשות מה שהם מתבקשים כי מדובר בהצלת חיים. המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש. דיברנו על זה עכשיו עם מ״מ המפכ"ל ועם השר לביטחון הפנים.

''המשימה השנייה היא שליטה באש. עד לרגע זה, זה נעשה בצורה מיטבית, אך האתגר עוד לפנינו בגלל תנאי מזג אוויר, בגלל הרוחות ובגלל החום הקיצוני. המשימה השלישית היא שיקום, אנחנו נעזור להחזיר את האנשים לבתיהם ואם צריך – להחזיר את בתיהם. זאת בעיה קשה, במיוחד באחד היישובים כאן.

''הדבר הרביעי זו אפשרות של היערכות אחרת, עוד יותר טובה ויש הרבה הרבה שיפור במערך שאני רואה כאן היום. אני שוקל את הרחבת הטייסת גם לפעולות יום וגם לפעולות לילה ושינויים מבניים אחרים, ואני בהחלט מתכוון ליישם אותם בשנה הקרובה.

''בסך הכל עבודה מצוינת אבל שוב – האתגר עוד לפנינו. אנא הישמעו להוראות כיבוי האש, המשטרה. להימנע עכשיו מטיולים מיותרים", דברי ראש הממשלה.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "המאמץ העיקרי הוא מאמץ הצלת החיים ובכל מקום שיש ספק אז ההנחייה שלי היא שאין ספק ואם יש צורך נפנה אוכלוסיה, נסגור צירי תנועה ונזמין סיוע בינלאומי כפי שעשינו . אנחנו נערכים למניעת הצתות באמצעות חוזי אווירי וצוותי מג״ב שמסיירים באזורי חורש ויער".