גיא ההריגה: נרצחי בריסק הובאו למנוחות

על פי הערכת הרשויות המקומיות, מדובר בכ-1400 מיהודי בריסק שנרצחו בשואה על ידי הנאצים בבור הריגה ונקברו בקבר אחים.

בן שאול , כ"א באייר תשע"ט

המתנדבים בקבר האחים
המתנדבים בקבר האחים
צילום: דוברות זק"א תל אביב

במעמד מרטיט הובאו לקבורה בבית העלמין היהודי בבריסק שבבלארוס 120 ארונות קבורה ובהם שלדי נרצחים משנות השואה שאותרו לפני מספר חודשים באתר בניה בעיר.

על פי הערכת הרשויות המקומיות, מדובר בכ-1400 מיהודי המקום שנרצחו בשואה על ידי הנאצים בבור הריגה ונקברו בקבר אחים.

במסע הלוויה השתתפו רבה של בריסק ושליח חב"ד הרב חיים רבינוביץ, ראש העיר בריסק ובכירי העיריה, צבא, אורחים מחו"ל, יהודים מקהילת בריסק וקהל רב.

הבאתם של 1400 עצמות היהודים - גברים, נשים וטף - מצטרפת לעצמותיהם של למעלה מ־300 יהודי בריסק הטמונים בבית העלמין.

הרב צבי חסיד, מנכ"ל זק"א ת"א, סיפר על עבודת הקודש שנערכה במקום. "אנחנו עובדים כאן בזירה שהיא אחרת מכל מה שהכרנו עד כה, לחשוב על כך שאנו מטפלים בקדושים שנרצחו על קידוש ד', מצמרר אותנו, אך לצד זאת הממצאים המחרידים הם מסמרי שיער, אנו נתקלים כאן בנעליים של ילדים קטנים ומבוגרים, כאלה שעד היום ראינו רק במוזיאון באושוויץ, מטפחות של נשים. גם ארנק צדקה ובו מטבעות מצאנו בין הממצאים. שלדי ילדים לצד מבוגרים שסימני ירי בראשם, קדושים שנרצחו על ידי הצורר הנאצי. העבודה בשטח רוויית דמעות, זה לא משהו נשלט", מספר הרב חסיד.

חסיד מוסיף, "מדובר באחד הממצאים המחרידים ביותר שנמצאו מתקופת השואה, עדות בלתי אמצעית להוצאתם להורג של יהודי בריסק, שנותרו בגטו ע"י הנאצים. כאשר בערימות העפר נותרו פריטים של הנרצחים שעדיין מושלכים כדומן על פני האדמה. אנו פועלים מסביב לשעון להביא מה שניתן לקבורה".

עוד סיפר הרב חסיד כי המראות שנחשפו בפני המשלחת מזעזעים כל לב יהודי. השלטונות המקומיים מאפשרים לנו לבצע את כל העבודות הנדרשות על פי ההלכה ואף מסייעים בידינו בכל מה שצריך. מי שמנהל את כל המהלך מול השלטונות המקומיים הוא הרב המקומי ושליח חב"ד הרב חיים רבינוביץ' שזוכה להערכה רבה מצד השלטונות וכל הדרישות ההלכתיות שהעלה בפניהם זוכות להתייחסות מכובדת.

במעמד המרגש הושלמה הטמנתם של מאות הנרצחים בארונות קבורה כשהם עטופים בטליתות כנהוג בקהילות חו"ל, לצד עפר רב עם שברי עצמות שהועבר להטמנה, בקבר אחים מיוחד שהוקצה לקדושים.

על פי המידע הקיים בידי השלטונות כיום, רצח יהודי גטו בריסק נערך בחודש תשרי ה'תש"ג. כעשור לאחר מכן אותרו לראשונה עצמות בשטח הגטו, ואלה הובאו לקבורה בקבר אחים בחלקה היהודית בעיר. לפני 49 שנה בשנת תש"ל אותרו בפעם השניה עצמות בשטח הגטו גם הם הובאו לקבורה באותה חלקה. וכאמור לפני מספר חודשים אותר גיא ההריגה החדש.