לוחמים. ארכיון
לוחמים. ארכיוןצילום: עביר סולטן, פלאש 90

דו"ח חדש שמפרסם ארגון 'אחים לנשק' מעלה תמונת מצב בעייתית בנוגע לתפקודם של הגדודים המעורבים המשרתים באזור יהודה ושמרון.

משיחות שערכו מחברי הדו"ח עם קציני צה"ל, עם גורמים במערך הביטחון האזרחי ועם רכזי ביטחון באזור איו"ש, עולה תמונה מדאיגה בדבר כשירותם ותפקודם המקצועי של גדודים אלו במהלך פעילותם המבצעית בשטחי איו"ש.

ממצאי הדו"ח מעלים כי שיבוץ גדודים אלו דווקא בגזרת איו"ש, המועדת לפיגועים, פוגעת בביטחון האזור ומסכנת את חיי האזרחים הגרים באזור.

בארגון כאמור, ערכו בחודשים האחרונים שיחות תחקור עם קצינים במילואים ועם אנשי ביטחון בישובים באיו״ש, בהם הוצבו הגדודים המעורבים לתעסוקה מבצעית ולמשימות בט"ש. המרואיינים בתחקיר התייחסו לפעילות המבצעית של הגדודים המעורבים עימם פעלו או נחשפו לפעילותם ובהם: גדוד לביא הבקעה, גדוד אריות הירדן, גדוד קרקל, וגדודי חילוץ והצלה של פיקוד העורף.

בפתח הדו"ח מודגש כי על פי נתוני השב"כ המתפרסמים בדוחות החודשיים מתרחשים בכל חודש כ-100 פיגועים ברמות שונות באזור יהודה ושומרון. מחברי הדו"ח אומרים כי תמונת המצב העולה מן השיחות בשטח מדאיגה ומסוכנת מאוד. מן הדברים משתקפת נורמה צבאית נמוכה, שאינה דומה לנורמה המקובלת והמתבקשת מגדוד לוחם בצה"ל.

אחת הדוגמאות לכך המובאות בדו"ח היא עדותו של ט', קצין קרבי במיל'. "לפני שבועיים הסמג"ד אמר לקצינה להוציא מארב בין 22:00 ל 00:00, בלילה, והקצינה ענתה שלא בטוח שהיא תצליח מפני שהחיילים עייפים, בסוף המארב לא יצא. פעם אחרת, המח"ט הגדיר שעת סיום למארב, אך המארב התקפל 45 דקות לפני הזמן כי חיילת אחת הייתה צריכה לשירותים. רבע שעה לאחר שהם יצאו הגיעו מחבלים" סיפר.

עוד עולה מהדו"ח כי ישנו פער עצום באפקט ההרתעה אל מול הצד הפלסטיני בין תקופה בה מוצב גדוד מילואים של לוחמים בלבד, על פני תעסוקה מבצעית ע"י גדודים מעורבים בהם משרתות גם נשים. בארגון 'אחים לנשק' מציינים כי חלק מהמרואיינים הצביעו על כך שראו במוחש את התגברות הניסיונות להפרות סדר אלימות עם הצבת גדוד מעורב הכולל לוחמות.

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

"התחושה שלנו, הרבש"צים היא קשה" מספר ק', איש ביטחון באחד מהישובים ביהודה ושומרון, לדו"ח של אחים לנשק, "חדירות ליישובים יש על שמאל ועל ימין. בזמן שהיו פה מילואימניקים הן ירדו לכמעט אפס. גם כשהייתה גניבה בישוב שהוא חתיכת חור שאני לא יודע איך פתאום התיישבו עליו, ישר קפצו מלא כוחות ויצרו קשר עם ה- DCO ותפסו את הרכב בכניסה ליריחו. אמנם לא אנחנו תפסנו אלא ה- DCO ,אבל הייתה פעולה! יש אירוע - יש תגובה, ויש לזה תוצאות! עכשיו כל זה לא קיים בכלל. ההבדל הוא מטורף!".

דוגמא נוספת לכך הביא הקצין במיל ט' "בגזרה יש ציר שממשיך לכיוון איו"ש, שממזרח לו נמצאים ישובים יהודיים וממערב לו כפרים ערביים. כשאנחנו נכנסנו ההגדרה הייתה שאנחנו לא חוצים את הציר מזרחה לכיוון הישובים היהודים. כשהם הגיעו הם עשו לעצמם הגדרה הפוכה, שלא יורדים מהציר מערבה לכיוון הכפרים. כלומר, הם החליטו שמנקודה מסוימת הם לא נכנסים לכפרים, והם פשוט הסתובבו רק איפה שאין ערבים. אני לא יודע למה, אולי בגלל פחד, כנראה בגלל בעיות מבצעיות. זו תחושה קשה שבגלל פער מבצעי משימות יורדות".

בעיה נוספת שעולה מהדו"ח היא לא רק הצד המקצועי אלא גם מהצד המנטלי של הלוחמות. "לדעתי הצד המקצועי לא משתפר מסיבות מנטאליות" מספר א', איש ביטחון באחד מהיישובים, למחברי הדו"ח "כלומר, חשוב להם הרעיון, חשובה להם ההילה. ההופעה הצבאית שלהן היא מעולה! הן הולכות עם ברכיות ומשחקות אותה לוחמות, עם כל הוואסח. הם מתעסקים בצד החיצוני, בצורניּות, כי 'גם אנחנו יודעות להיות לוחמֹות!'. אבל הן לא מסוגלות ללכת עם זה הרבה ואף אחת לא מסוגלת לכרוע ברך, ואם היא כורעת ברך היא לא יכולה לקום. אפשר בקלות לקלוט שהן רק עושות פוזה, פוזה של לוחמת"

"יש בהן כאלה שהן שוטרות לא רעות, כשיש פה בעיות עם אנרכיסטים או עם הבדואים הן יודעות איך להתמודד איתן מצוין. אבל זה לא צבא", מוסיף א'. "כל המערכת מכסה על זה. בהערכות מצב אנחנו לא יכולים לומר 'אין פה צבא', אבל אנחנו שומעים את הרבש"צים מדברים על זה ביניהם: 'אין צבא. אל תבנה על הצבא'."

בארגון מציינים במהלך הדו"ח כי בעדויות חזרו על עצמם מספר אלמנטים: אי עמידה בנהלים בסיסיים, חוסר מקצועיות, אי ערנות מבצעית, היעדר אקטיביות, עיסוק בזוטות בזמני הקפצה, דרישות נמוכות מהחיילים, יחסים רומנטיים ומתחים על רקע מגדרי, אווירה משוחררת, נהלי משמעת רופפים, לבוש זרוק בניגוד לנהלים, ועוד.

עוד מציינים בארגון כי ההתנהלות המשתקפת מעיניהם של אנשי הביטחון שרואיינו מדגישה שישנם פערים חמורים בנורמות המבצעיות בגדוד, שמביאות לעיתים עד כדי פגיעה ממשית בפעילות המבצעית באבטחת הישובים, מעצרים ופיזור הפרות סדר אלימות.

ב'אחים לנשק' הזכירו כי צה"ל הצהיר כמה וכמה פעמים כי גדודים אלו מוכשרים ומיועדים רק ל'גבולות שלום' ולא ללחימה בטרור בגזרות הלחימה בעוד שהוא מציב אותם בגזרות שאינן מתאימות להכשרתם.

מארגון אחים לנשק נמסר "העדויות העולות מהדו"ח, של קצינים ורכזי ביטחון, מטרידות מאוד, מעלות תמונה עגומה ומדאיגה ומצביעות על כשל חמור בתפקודם של הגדודים המעורבים בשטחי איו"ש. לצבא ההגנה לישראל יש מטרה מאוד ברורה - לנצח את האויב. צה"ל אינו מקום לקידום אג'נדות קיצוניות וניסויים שונים, הניסיון להכניס בנות ליחידות הלוחמות, בלי שהן מתאימות לכך, פוגע בבנות ופוגע בצבא, הגיע הזמן להודות - הניסוי נכשל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, "אנו מצרים על ניסיונותיו של הארגון המכונה 'אחים לנשק' להציג הצגה שקרית, מגמתית ומסולפת אשר אינה מתארת בשום צורה את הנעשה בצה"ל. נדגיש כי אין קשר בין הדברים המוצגים על ידי הארגון ובין המציאות הקיימת בצה"ל. יתר על כן, צר לנו כי הדו"ח המדובר לא הועבר להתייחסות הגורמים הרלוונטיים בצה"ל בטרם פורסם. צה"ל פועל בכל עת על מנת למלא את משימתו ולשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל".