השופט רוזן: אין רדיפה פוליטית

השופט (בדימוס) דוד רוזן שזיכה את קהלני ונאמן טען, "המדינה שגתה שגיאות דרמטיות, אבל מכאן ועד רדיפה פוליטית, המרחק עצום".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ט

השופט בדימוס דוד רוזן
השופט בדימוס דוד רוזן
צילום: ליאב פלד

השופט (בדימוס) דוד רוזן התייחס בפאנל בכנס לשכת עורכי הדין לטענות לפיהן הפרקליטות "תופרת תיקים" לאישי ציבור שאינם נוחים לה.

"ישבתי במשפטם של יעקב נאמן וקהלני, משפטים שהאשימו במהלכם את המדינה והפרקליטות ברדיפה פוליטית. אני השופט שמצאתי אותם זכאים לחלוטין ולא מחמת הספק. אני השופט שקבע שהמדינה שגתה שגיאות דרמטיות, אבל מכאן ועד רדיפה פוליטית, המרחק עצום".

"לא הייתה רדיפה פוליטית. אני עושה טעויות, גם כשופט וגם בית המשפט העליון עושה טעויות, אבל מכאן ועד לייחס שיקולים זרים, המרחק רב. לא שאפול מהכסא אם אשמע על שיקולים כאלה, יותר בעניין של שיקול דעת", הוסיף.

עו"ד טל שפירא ציין בפאנל, "מדינת ישראל נמצאת בעיצומה של סערה ציבורית וצריך להקפיד על השיח ולהיזהר בטרמינולוגיות. לא חלוקות דיכוטומיות של בני אור ובני חושך. השיח צריך להיות מתון. יש הבדל בין ׳תפירת תיק׳ לבין הערות על תיפקוד המערכת. מותר לבקר. שימוש במידע מודיעיני על ידי גורמי האכיפה, כמו במקרה של פואד בין אליעזר ז״ל, שייצגתי או גל הירש. פואד, ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות, קיבל ביום שישי בערב טלפון לגבי החקירה. איך קורה שדבר כזה שוכב שנה ללא חקירה וצץ כמה ימים לפני הבחירות? או גל הירש, לפני המינוי?".

עו"ד אלי זהר, סנגורו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, התייחס בתחילה לדברי השופט רוזן, "מבלי להיכנס לעניינו של אולמרט ולדברים שנאמרו על ידו, אני מקבל את דברי השופט בדימוס רוזן שיכולות להיות טעויות וכשמדובר בראש ממשלה, הטעות היא קרוב לפטאלית, כמו עדות מוקדמת והפיכת עניינו של ראש הממשלה מטעמים בלתי מוצדקים בעליל - להצגה הטובה ביותר בעיר, שמאלצת אותו להתפטר, אתה מוציא מהטעות את תום הלב ואומר שיש בזה משהו מרושע. כשהפרקליטות מציגה תמונת מצב שאינה נכונה, גם שישה שופטים בסוף ירשיעו אותו".

מנגד ציין זוהר, "האמירה שבפרקליטות תופרים תיקים מטעמים פוליטיים, לדעתי האמירה הזאת לא נכונה. להיפך! הפוליטיקאים תופרים תיק למערכת המשפט! מנסים לפגוע במערכת המשפט ומאוד יסודיים בתפירת התיקים. באים עם הצעקה - 'נתניהו קיבל רוב'. הוא לא קיבל רוב, יש לו קבוצת תומכים והיום מדברים על ׳רוב מדומה׳, שרוצה לתת לו חסינות".

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו אמר בפאנל, "בעידן הרשתות החברתיות, ׳בית המשפט המודרני', מה שנקרא, כשאנשים לא עומדים בזה ושולחים יד בנפשם. אני זוכר את האמירה האומללה של אמנון דנקנר כלפי לדור - עכשיו, תתאבד! חייבים לעבוד קשה כדי לוודא שאם מביאים ראש ממשלה לשולחן האשמים, זה רק אחרי בדיקה וחקירה יסודית. מנדלבליט הוא איש הגון וראוי".

לדבריו, "נבחרי הציבור צריכים להבין שהם דוגמא אישית ואין להם הקלות, נהפוך הוא. הייתי ארבע שנים ׳על המנגל׳, במה שמכונה פרשת הרפז. בשעת בוקר מוקדמת, ניידת הגיעה לביתי ובערב הייתי במעצר. ׳מסוכן לשלום הציבור׳. לרגע אחד לאורך השנים הללו, לא קרה שלא האמנתי בשלטון החוק. יש חקירות שתפקידן להזין ולהפריך. צבר התיקים בעייתי. אני מאמין לשופטים בירושלים במקרה של איציק מרדכי, אבל ראיתי נקמה בעיניים של נתניהו, ראיתי נקמה של אהוד ברק בפרשה אחרת. קהלני בכה אצלי במשרד כמו תינוק, כשהמחוזי החזיר את המועמד שלו למפכ"ל".

"נחקרתי במשטרה שלוש שעות על שיחות תמימות של גבי אשכנזי עם רון לאודר, ועל שיחות של גדעון סער ואבי אשכנזי", הוסיף.