קנצלר אוסטריה הודח בהצבעת אי אמון

ממשלתו של סבסטיאן קורץ נפלה לאחר שנחשפה עסקה של סגנו ממפלגת החופש, האנס כריסטיאן שטראכה, עם אוליגרך רוסי

ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ט

קנצלר אוסטריה הודח בהצבעת אי אמון-ערוץ 7
קורץ בכותל המערבי
צילום: אבי חיון, משרד החוץ

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ הודח מתפקידו בהצבעת אי-אמון, לאחר שמפלגת החירות האוסטרית שהיתה שותפה לממשלתו הצביעה נגדו בפרלמנט.

הבחירות לממשלת אוסטריה יתקיימו בחודש ספטמבר הקרוב, ועד אז תנהיג את המדינה ממשלת מומחים שתמונה על ידי נשיא המדינה אלכסנדר ואן-דר-באלן.

על פי הדיווח ב''ישראל היום'', הדחת הנקצלר התרחשה על רקע תיעוד דרמטי שבו נראה סגן הקנצלר ומנהיג מפלגת החופש לשעבר, היינץ-כריסטיאן שטראכה, עם שחקנית שהתחזתה לקרובת משפחה של אוליגרך רוסי.

שטראכה דן עם האישה באפשרויות של תמיכה כספית במפלגתו בתמורה להענקת חוזים ממשלתיים לאחר הבחירות, וכן באפשרות רכישתו של היומון הנפוץ ״די קרונן צייטונג״ על מנת להעניק כיסוי אוהד לשטראכה ומפלגתו.

לאחר פרסום הסרטון בכלי תקשורת גרמניים, התפטר שטראכה מכל תפקידיו. זמן קצר לאחר מכן הודיע הקנצלר קורץ על כוונתו לקיים בחירות מוקדמות.

"היום התקבלה החלטה דמוקרטית בפרלמנט, אבל העם יכריע באופן דמוקרטי בבחירות שייערכו בספטמבר", אמר קורץ. ''נעשה הכל כדי לשמור על היציבות ועל המשך הרפורמות שבהן התחלנו לפני שנתיים. הודעתי לנשיא שאעביר את השלטון בצורה מסודרת לממשלת המעבר.

''ראינו היום הקמת קואליציית שנאה של הסוציאל-דמוקרטים ומפלגת החופש. במערכת הבחירות האירופיות שמענו משתי המפלגות סיסמה אחת: ׳קורץ צריך ללכת׳. אבל אמשיך לעבוד למען הרפורמות שהתחלנו, עם משרה ובלי משרה", הבטיח.