לחזק חיבור של רבנים לאנשי דת מוסלמים

הרב ד"ר דניאל רוט יזם אירוע שבירת צום הרמדאן בו יטלו חלק רבנים בכירים לצד אנשי דת מוסלמים שילמדו יחד גמרא וספר הלכה אסאלמי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג באייר תשע"ט

לחזק חיבור של רבנים לאנשי דת מוסלמים-ערוץ 7
לימוד משותף של ערבים ויהודים
צילום: יח"צ

ביום חמישי הקרוב יתקיים ברהט מפגש גישור – מצד אחד ישתתפו בו רבנים מהציונות הדתית ומהצד האחר – בכירים בעדה המוסלמית.

האירוע יכלול לימוד משותף של גמרא וחדית', תפילת ערבית לצד תפילת הערב המוסלמית וסעודה כשרה לצד סעודת איפטאר.

את האירוע יזמו הרב ד"ר דניאל רוט מנהל היוזמה הדתית לשלום ופאיז אבור ציבהאן ראש העיר רהט. בראיון לערוץ 7 הסביר הרב רוט כיצד נולד אירוע כזה שמחבר בין יהודים ומוסלמים.

"האירוע נולד מחיבור של שני דברים ביחד. אנחנו מפעילים כ-44 מרכזי גישור בכל רחבי הארץ ואחד החדשים שבהם הוא ברהט, הראשון במגזר הבדואי. היה חשוב לנו קודם כל לתמוך במרכז החדש ולייצר קשרים באזור. בנוסף, שותפים שלנו העוסקים במפגשים בין דתיים יצרו את החיבור שהביא לאירוע שהוא גם בין דתי וגם בה לחגוג את הגישור הקהילתי ברהט", הוא מספר לערוץ 7.

לדבריו, "במהלך הערב יהיו מספר דוברים – גם שייחים בכירים, גם רבנים. הם ידברו ממש רגעים לפני שבירת צום הרמדאן. תהיה סעודה משותפת ולימוד סביב מקורות על ספירת העומר והרמדאן וחשיבות היכרות השכנים. תרגמנו גמרות לערבית וחדית' לעברית. העיקר הוא לייצר קשרים ברי קיימא בין רבנים ושייח'ים למרכזי גישור.

הרב רוט מסביר כי ליוזמות מסוג זה יש גם פירות עתידיים. "יש יותר ויותר רבנים מהציונות הדתית שנפגשים עם מנהיגים דתיים מוסלמיים כדי לדבר על נושאי הליבה מאחורי הקלעים. הערב הזה שונה. הוא בא להביא לסוג של גשר הקהילות השונות. אנחנו רוצים לחזק את הקשר, שיחליפו מספרי טלפון וכשיש מצוקה בקהילה ידעו להושיט יד ולדבר אחד עם השני. זה לא שלום של יישוב סכסוך, אלא שלום של קהילתיות ומערכת יחסים תקינה ולזה אנחנו רוצים לשאוף".