אב בתורה, אב בחכמה
אב בתורה, אב בחכמה צילום: כריכת הספר

בימים אלה יוצא לאור הספר 'אב בתורה, אב בחכמה' שערכו דביר עמר ויצחק דדון על דמותו הייחודית ורבת הגוונים של ראש ישיבת 'מרכז הרב' והרב הראשי לישראל לשעבר, הרב אברהם שפירא זצ"ל.

הספר בנוי על סדר מסכת אבות ובו לקט נרחב של דברי תורה, הנהגות וסיפורים על הרב שפירא זצ"ל, אשר היה שילוב נדיר של מח ולב, שעל אף גדולתו הגדולה בתורה היה רך ונח לבשר ודם, וידע לתת לכל אדם כמשקל שכלו וגבורתו בחיוך, בנועם והארת פנים.

הספר מרכז לתוכו מאות רבות של סיפורים קטנים וגדולים אשר טרם התפרסמו ורואים אור לראשונה. החל מימי נערותו, המשך בימיו כדיין וכרב ראשי לישראל וכלה בתקופתו המשמעותית כראש ישיבת מרכז הרב וכמנהיג בציבור הדתי הלאומי.

על מלאכת איסוף הסיפורים מספר דביר עמר כי מדובר היה במלאכה לא פשוטה שכללה מפגשים עם מאות רבנים ואישי ציבור שפגשו והכירו את הרב שפירא בתחנות חייו השונות ובמעגלים קרובים ורחוקים של פעילותו הרב גוונית ולראשונה פתחו את צוהר ליבם וסיפרו סיפורים שובי לב על מידותיו, הנהגותיו והדרכותיו. כך גם כללה העבודה איסוף סיפורים שנכתבו עליו והיו מפוזרים במקומות שונים וטרם ראו אור.

כשהוא מתבקש לבחור כמה סיפורים מכל מאות הסיפורים שריכז שנגעו לליבו, עמר מיד מזכיר את סיפורו של איש התקשורת מוטי שקלאר אשר יום אחד חזר באוטובוס מרופא שיניים. והנה, באחת התחנות עלה מרן ראש הישיבה זצ"ל והתיישב לידו. מיד פתח עימו בדברים ואמר: מאיפה היהודי חוזר? מרופא שיניים – ענה. דברים בטלים! – אמר לו. תמה ואמר למרן: למה דברים בטלים, לא צריך ללכת לרופא שיניים?!

חייך אליו ראש הישיבה ואמר: שיער ושיניים, זה משהו שהתינוק לא נולד איתו, ודברים אלו גדלים וצומחים עם הזמן. וכשהאדם נפטר, בדרך כלל הוא נטול שיניים ואף שערו נושר לו. נמצא שאלו דברים חולפים ובטלים... "משיחה פשוטה של דקותיים, למדתי מוסר לחיים, איך שכל הדברים שאתה רואה סביבך, חלקם הגדול עוברים ובטלים, ועד כמה צריך להתרכז בפנימיות, בנשמה היהודית", אומר שקלאר.

ההסתכלות על הפנימיות באה לידי ביטוי אצל הרב גם בדרכים נוספות וכפי שסיפר גם הרב משה אלחרר, רבה של שלומי: "כששימשתי כרב ישובי הצפון כלנית – טפחות – כפר חנניה, באתי פעם אחת אצל מרן ראש הישיבה זצ"ל, מלווה בחבר שאינו מהישיבה. כשנכנסתי התנצלתי לפני מרן שאיני חובש מגבעת עתה, הגם שבתוקף תפקידי כרב הישובים אני חובש מגבעת, ולכן בקשתי את סליחת מרן שלא יקפיד עלי. החבר שנתלווה אלי שמע זאת ומיד קפץ ושאל: הרב, למה באמת ב"מרכז" לא הולכים עם מגבעת כמו בשאר הישיבות? מרן השיב לו בשאלה: למה צריך ללכת עם מגבעת? ענה לו החבר בניצחון: זה מוסיף יראת שמים! חייך מרן ואמר לו: אם יש לך מגבעת כזו שמוסיפה יראת שמים, תביא לי, אני אקנה אותה בכל מחיר...".

על מימרת חז"ל במסכת אבות "כל מחלוקת שאינם לשם שמים אין סופה להתקיים", מספר הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם: "פעם הציעו לי רבנות בעיר מסוימת שכבר כיהן בה רב, אלא שהתושבים לא היו מרוצים ממנו וחפשו רב אחר להחליפו, ולכן פנו אלי. לא ידעתי מה לעשות, ופניתי למרן הרב שפירא זצ"ל להתייעץ עמו. תשובתו הייתההחלטית: אל תתחיל את הרבנות שלך עם מחלוקת, התפקיד יגיע בבוא הזמן. הדרכה ועצה זו אני לוקח עימי ומספרה בכל הזדמנות, בה אני רואה הדרכה יסודית לנכנס לעולם הרבנות".

בספר ישנו מבט גם על האזנתו של הרב לקשיים של התלמידים. "כשעמדתי להתארס עם זוגתי לעתיד, החלו לדבר בישיבה על חובת בדיקה של טייזקס, "מספר הרב דניאל ברק ווינט, ראש מכון גמרא סדורה. "לא ידעתי מה לעשות, ולכאן ולכאן היו צדדים. הלכתי ל ת"ח אחד והל ה פתח לי ספרים בעניין שומר פתאים ה', וכך הרצה לי שיעור מאלף בן שעתיים בעניין בכל דברי מרן הרב קוק זצ"ל היכן שדיבר בזה, אך עדיין נשארתי נבוך בעניין, מה יהיה אם יאמרו לי שיש סיכון, הרי כבר החלטנו להתחתן, ואיך אנתק את הקשר שבנינו יחד עד כה? ואמר לי אותו אברך תלך לרי'ב אברום. הלכתי למרן ראש הישיבה זצ"ל, ומששאלתיו על כך אמר לי: תעשה! שאלתי: ומה עם שומר פתאים ה'? אמר לי מרן: אל תדאג, הקב"ה שומר גם על החכמים... ".

בספר משולבים גם פירושים שכתב הרב על מסכת אבות, כך למשל על אמרתו של הלל "אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה", מפרש הרב ״שלא נאמר דווקא ללמדן תורה, אלא גם מי שאינם ת"ח, יש לקרבן לתורה, לחבב ולכבד את התורה. זהו תפקיד עיקרי של הרבנות הראשית, לאהבה ולסבלנות ולהרבות תורה בישראל".

על פרק ו' במסכת אבות המוקדש לקניין תורה, מציג הספר את דגשו המיוחד של הרב לחשיבות לימוד התורה וקניינה יחד עם פירושים מאירי עיני של הרב לדורנו בעניין זה, ולצד סיפורים מדמויות אשר הכירו אותו וזכו לראות את התמדתו.

כך למשל סיפר לא מכבר הרב ברוך בער פוברסקי, ראש ישיבת פוניביז': "אגלה לכם את הסוד האמיתי, איפה למדתי ומהי עמלה של תורה. כשישבתי בישיבת חברון, למדתי מהו עמלה של תורה. למדתי יחד עם רי'ב אברוםבאותה תקופה, בשנת התש"ד, בישיבת חברון, ושם למדתי מהו עמלה של תורה. אני יכול להגיד דבר אחד, הוא היה מסוגל לעמוד עשר ואחת-עשרה שעות בלי הפסק, וללמוד בעמידה! שמעתם דבר כזה היום? אני לא שמעתי. הוא היה הדוגמא שלי בתור בחור להתמדה ועמל תורה. את זה למדתי ממנו, אחר כך הלכתי לפוניביז'".

"אב בתורה היה ואב בחכמה היה רבינו זצ"ל. אבות מכלל שישתולדות, ותולדותיו הם מאות ואלפי תלמידיו הפזורים כיום בכל רחבי הארץ ומחוצה לה", אומר לסיום הרב יצחק דדון.

את הספר ניתן להשיג בחנויות 'דברי שיר', בישיבת מרכז הרב ובאתרים 'זול ספר' ו'אוצר הספרים' והוא מכיל 632 עמודים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו