הרב מנחם מרגולין
הרב מנחם מרגוליןצילום: חזקי
עם פרסום תוצאות הבחירות לפרלמנט האיחוד האירופי\ מנהיגי יהדות אירופה קוראים לראשי האיחוד האירופי והממשלות השונות ברחבי היבשת לגנות את האנטישמיות ולהילחם בה בעוצמה - בלי קשר להשתייכות פוליטית.

הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) והרב בנימין יאקאבס, רבה /של הולנד ויו"ר הועדה לקשרי ממשל של מרכז רבני אירופה, אמרו כי "בדומה למדינות המגוונות שמרכיבות את האיחוד האירופי, תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי בבריסל מעורבות ומבולבלות.

''מה שברור הוא שיהודי אירופה מוצאים את עצמם באותה עמדה שהייתה בשבוע שעבר. עם אותם איומים על מוסדות יהודיים ואותן חששות לשלומם.

"מה שחשוב לזכור הוא שלא כל מפלגות הימין הן פשיסטיות או נאציות ולא כל מפלגות השמאל קומוניסטיות או סטליניסטיות אך לאנטישמיות אין זיקה פוליטית, היא מחלחלת ומדביקה כל חלק מהספקטרום הפוליטי – ויש להילחם בה".

הרב מרגולין והרב יאקאבס מדגישים "מה שמטריד במיוחד הוא השימוש במאבק נגד האנטישמיות ככלי פוליטי. מדובר על אחד הטריקים הציניים ביותר בהיסטוריה של הפוליטיקה המודרנית וצריך לשים לזה סוף. זה גורם נזק רב למאבק הבין-לאומי נגד האנטישמיות האמיתית מוציא אותו מהקונצנזוס, והופך אותו לעניין פוליטי-מפלגתי.

''המשחק המסוכן וחסר האחריות שבו קבוצות פוליטיות שונות מדביקות זו על זו תווית אנטישמית, אך ורק בהתאם לאינטרסים הפוליטיים שלהם, הוא הרסני ומקטין את ההתייחסות שמקבלים מקרים קונקרטיים וממשיים של אנטישמיות. אנחנו לא יכולים ולא צריכים להיות אי פעם כמו "הילד שקרה זאב" כשמדובר באנטישמיות".

"מי שבאמת דואג למאבק באנטישמיות צריך להצטרף למאבק משותף – של הימין והשמאל ולעקוב אחר כל מילה ופעולה של פוליטיקאים. מילים ומעשים צריכים להיות הברומטר היחיד לאנטישמיות. ציינו הרב מרגולין והרב יאקאבס.