תחקיר הפיגוע:
התנהלות לקויה של הלוחמים

צה''ל הדיח מלחימה מספר חיילים שהיו בזירת הפיגוע ולא פעלו כמצופה מהם. הערה פיקודית נרשמה למפקד הגדוד.

עדו בן פורת , כ"ד באייר תשע"ט

זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
צילום: איתן שויבר/TPS

התחקיר הצה''לי שבוצע בעקבות הפיגוע המשולב בכיכר אריאל בשומרון העלה כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח הצבאי שהיה בצומת.

בפיגוע שאירע ב-17 במרץ נרצחו הרב אחיעד אטינגר וסמל-ראשון גל קיידאן הי"ד. התחקיר המבצעי הוצג בימים האחרונים לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי.

הרמטכ"ל ציין לחיוב את גל קיידאן הי''ד על מאבקו במחבל טרם מותו וכן את הרב אטינגר הי''ד על ניסיונו לפגוע במחבל.

התחקיר העלה כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח, לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים.

הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע.

לאחר התחקיר, החליט מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אבי גיל, על שורת צעדים פיקודיים. מפקד האוגדה העיר הערה פיקודית למפקד הגדוד ולמפקד הסוללה שהשתחרר משירות. כמו כן יבחן אופי שירותו במערך המילואים. בנוסף, הודחו מלחימה מספר חיילים המעורבים באירוע אשר לא פעלו כמצופה מלוחמים בזירת פיגוע.


דובר צה''ל אמר כי ''בעקבות אירוע זה ואירועים נוספים נלמדו שורת לקחים הנוגעים לכשירות הלוחמים וחדות הקצה המבצעי באוגדת איו״ש''.

במסגרת זאת הוחלט כי ינקטו פעולות לשיפור כשירות הלוחמים ברמה המקצועית והמנטאלית ויבוצעו פעולות נוספות לשיפור התשתיות במרחב.

כמו כן הוצג התחקיר המבצעי והמודיעיני המתייחס למרדף אחר המחבל מיד לאחר ביצוע הפיגוע. הרמטכ"ל שיבח את הגופים המעורבים במרדף אשר במסגרתו יושמו לקחים ממרדפים קודמים ובזכות שיתוף פעולה בין ארגוני הצליחו כוחות הביטחון לאתר את המחבל ולפגוע בו.

משפחתו של סמ"ר גל קיידאן שנפל בפיגוע מסרה בתגובה ״אנו רואים במפקדים בדרגי הפיקוד ברמות השונות אחראים לכך שחיילים בלתי מאומנים נשלחו למשימה אליה לא הוכשרו כראוי. בשורה התחתונה גל בננו נשלח למשימה ממנה לא שב ושום תחקיר ושום האשמה לא תשיב אותו אלינו. המשפחה מבקשת לא להשתמש בארוע לצרכים פוליטיים״