בשביל זה אני כאן - נאום הבכורה של ח"כ יעקב טסלר

בנאומו הראשון תקף ח"כ טסלר את ליברמן וטען כי הוא בוחר להסית נגד החרדית כדי לקבל מנדטים.

חיים לב , כ"ד באייר תשע"ט

יעקב טסלר
יעקב טסלר
צילום: דוברות הכנסת יצחק הררי

חבר הכנסת יעקב טסלר (יהדות התורה) נשא את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת.

בפתח נאומו אמר "מהותו של נציג ציבור חרדי הוא, שמירת העבר דאגה לעתיד, לטפח את ערכי היהדות ומסורת ישראל, לשמור שמירה הדוקה על צביונה היהודי של המדינה ולהגן עליהם מכל פגיעה. אף אחד לא יעשה זאת במקומנו. בשביל זה אני כאן.

"הכרסום השיטתי והמתמיד בסטטוס קוו - לרעה כמובן, גרם לכך שכיום כמעט ואין לו משמעות. חומת השבת, המחוללת פעם אחר פעם במרחב הציבורי, דורשת אף הוא הגנה מכל פגיעה. ובשביל זה אני כאן.

"בני הישיבות שתורתם אומנותם, צריכים לדעת ולהיות בטוחים שמעמדם לא יפגע ולא ישונה. שכן לימוד התורה הוא ערך יהודי שלאורך כל הדורות מסרנו נפש בשביל לימוד התורה. לימוד התורה וקיום מצוותיה, מאפשרות לנו לשמור על זהותנו ועל היותנו עם, מחורבן הבית ועד ימינו. ומשכך, במדינה יהודית לא נעלה על דעתנו להגביל את לומדי התורה. ובשביל זה אני כאן".

בהמשך נאומו התייחס טסלר למעמדו של הציבור החרדי בישראל. "שבעים ואחת שנים חלפו מאז הקמת המדינה, ולציבור החרדי עדיין אין זכויות משלו. זכויות בסיסיות שהן היו צריכות להיות מובנות מאליהן. במציאות שלנו אם לא נילחם בעבורן, אף אחד לא ידאג להן.

"המדובר הוא כמעט בכל תחום: בדיור, בחינוך, בתעסוקה, בתחבורה. קחו לדוגמא: הרי אין כל הסבר רציונלי, מדוע ילדי החינוך החרדי מפלים לרעה לעומת ילדי החינוך הכללי? למשל אם קיימת הקצאה עירונית למוסד חינוך, הרי שתמיד ילדי החינוך הכללי קודמים לילדים החרדיים. תירוצים לא חסרים. תקראו לזה מוכש"ר, תקראו לזה מוסדות פטור, או איך שתרצו! זהו עוול משווע.

"אין כל זכות במדינה דמוקרטית, להתנות הקצאה ציבורית למוסד חינוכי, בהתערבות וקביעת תכני הלימוד. אם למדתם ליב"ה, תקבלו מבנה! אבל אם תחנכו את ילדיכם כפי השקפת עולמכם, חכו לסוף התור. זה אבסורד, זהו רק מקרה בודד מתוך מסכת אפליות מתמשכת. את זה יש לשנות וזה אפשרי, בעזרת השם. ובשביל זה אני כאן".

הרב טסלר הוסיף והבטיח כי יעמוד לימין כל אדם. "כחבר כנסת אשמש בעזרת השם כפה לכל רבדי הציבור. אזרחי ישראל מכל המגזרים והאוכלוסיות, נתקלים יום יום בבירוקרטיה מיותרת. אנשים שצריכים סיוע ועזרה בכל תחום וענין. לאזרח הקטן, לתושבים ברשויות, למבוטחים בקופות, שנאלצים לגונן על זכויותיהם הרפואיות, הולכי הרגל ומשתמשי התחבורה הציבורית. בשביל כל אלה, אני כאן".

בנאומו, התייחס הרב טסלר לסיטואציה הפוליטית בה הכנסת עומדת בפני הליכה לבחירות, חודשים ספורים לאחר שנבחרה. "חברי חברי הכנסת, אנחנו נמצאים בסרט הזוי ולא יאמן. כחודש אחרי שהלכנו לבחירות יש סיכוי, שמדינה שלימה צועדת שוב לקלפיות, ועל מה? בשל קפריזה פוליטית שאין בה כל הגיון ואמת!

"אני מבקש לפנות אליך, חבר כנסת ליברמן. כמי שהיה חבר מועצת העיר אשדוד עד לאחרונה, הזדעזעתי כבר אז, כשבחרת להגיע ביום שבת קודש לסיור באשדוד, כדי להסית נגד שומרי השבת ולפגוע בקדושת השבת. ואני שואל אותך, לאן אתה חותר? תראה את יאיר לפיד לאן הוא הגיע עם ההסתה והשנאה, אתה מנסה להתחרות איתו? להיות אופוזיציונר ניצחי שצורח בכיכרות העיר? זה מה שאתה רוצה להיות?

"על מה אתה מדבר? על מכסות ויעדים בחוק הגיוס? אתה חושב לנצח אותנו באמצעות חוקים וכפיה? הנפש שלנו חזקה מתמיד. בני הישיבות שתורתם אומנותם הם הרוח החיה של העם היהודי. לא תוכל לשבור את זה!

"אתה מסית על מדינת הלכה? הרי כל חייך הפוליטיים, היית שותף עם החרדים לכל מהלך או לכל דיל. כשרצית אותנו ואת הקולות שלנו, ידעת היטב להגיע לרבנים שלנו, לעשות איתנו הסכמים ולבקש מה שרצית. פתאום אנחנו מפחידים אותך עם מדינת הלכה? צריך שיהיה ברור: יהדות התורה היא הערובה להמשך קיום עולם התורה. לא נוכל להסכים להגבלת לומדי תורה במדינה יהודית 2019.

"ואני רוצה להוסיף עוד משהו: איננו חוששים מבחירות חדשות! הגם שהם מיותרות לגמרי! אנו נלחמים על אידיאולוגיה ועל נושאים שבציפור נפשנו, ובשליחותם של גדולי ישראל, אם נצטרך, נבוא שוב אל הבוחר ובעז"ה גם נגביר את כוחנו".