התעניינות סינית ביודאיקה ויהדות

איך הגיע אמן היודאיקה מדרום ת"א לתערוכה משלו בלב סין? אבינועם ישראלוב חשף בפני הסינים את סיפורו של עם ישראל דרך יצירות יודאיקה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ט

ישראלוב מרצה בפני באי התערוכה
ישראלוב מרצה בפני באי התערוכה
צילום: באדיבות המצולם

מה לסינים ולאמנות יהודית? את השאלה הזו מצאנו לנכון לשאול את מי שבאחרונה שב מתערוכת יודאיקה ייחודית שהוקמה בשנחאיי ובה הוצגו יצירותיו לאורך השנים תוך גילוי התעניינות רבה בקרב האוכלוסיה המקומית, אמן היודאיקה אבינועם ישראלוב.

יצירותיו של ישראלוב כוללות גם יודאיקה בסגנון עתיק וגם יודאיקה חדשנית, כאשר גולת הכותרת שלה היא שורת יצירות יודאיקה שיצר יחד עם האמן המנוח מנשה קדישמן ז"ל. בעקבות ראיון בערוץ 13 פנה לישראלוב יהודי בעל קשרים בדרג הבכיר בסין וסיפר לו על התעניינות סינית בישראל וביהדות.

חלפה תקופה קצרה ולישראל הגיע לביקור המפקח על ענייני התרבות בשנחאיי. ישראלוב הוזמן לבית המלון בו שהה הבכיר הסיני בהרצליה, הראה קטלוגים והסיני התלהב, "אמר שהוא רוצה להזמין אותי לתערוכה בשנחאיי. כשאמרתי לו שעבדתי עם קדישמן הוא אמר שהוא מכיר אותו כי הבנים של קדישמן עשו במוזיאון בבייג'ין העתקים של יצירות של אבא שלהם מהמוזיאון בברלין".

ישראלוב ומוצגים בתערוכה
צילום: אבינועם ישראלוב

על פי ההזמנה הסינית הועברו יצירות יודאיקה של ישראלוב מהגלריה שלו בדרום תל אביב לשנחאיי, התערוכה נפתחה ובמשך שלושה שבועות הציג שם ישראלוב חנוכיות, פמוטות, גביעים, מגדלי בשמים ועוד. "הגיעו לשם אקדמאים ואנשי אמנות. עניין אותם כל הנושא של היהדות. הם שאלו מה זו החנוכיה ומה עושים עם הפמוטים. סיפרתי להם את ההיסטוריה של עם ישראל דרך הכלים, כמו גבורת המכבים דרך חנוכייה".

"אמרתי להם שאם תסתכלו על העם היהודי והעם הסיני, שמוזכר כאחד מבני הפילגשים ואולי יש חוט מקשר בין העמים, תראו שגם ההיסטוריה שלנו דומה, אבל יש הבדל אחד. אתכם, הסינים, שחטו עמים רבים ושמרתם על התרבות שלכם במדינה שלכם. אותנו הגלו ורדפו, אבל שמרנו על הקשר למסורת ועל היהדות בכל הגלויות".

מדי יום הרצה ישראלוב בפני באי התערוכה כאשר באחר הימים נפגש גם עם קבוצת סינים נוצרים יודעי תנ"ך שחלקם מדברים עברית. "אחד אמר לי אתה יהודי ואנחנו יודעים שאתם העם הנבחר ואתם החכמים ביותר בעולם", אומר ישראלוב ומצטט את אחד ממבקרי התערוכה שסיפר לו כי ההערכה למוח הישראלי שולחת נציגים סיניים לישראל על מנת לרכוש פטנטים והמצאות שמקורן כאן.

בתערוכה
צילום: אבינועם ישראלוב