מתוך התערוכה
מתוך התערוכה צילום: עמותת עלה

עשרות תלמידי החינוך המיוחד במרכז עמותת 'עלה' בבני ברק, שמטפלת באנשים וילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, יצרו בחודשים האחרונים תערוכת בעלי חיים שהוכנו מחומרים ממוחזרים וציוד ישן שיצא משימוש.

בעקבות המקרה הקשה של הרעלת הנשרים ברמת הגולן, החליטו התלמידים והצוות להקדיש את התערוכה למלך העופות – הנשר, שגם מקבל בתערוכה מקום של כבוד בדמות נשר גדול עשוי מחומרים ממוחזרים.

"המיצגים עשויים מחומרים ממוחזרים: החל מעיסות נייר, בקבוקים ועד מכונת הנשמה שיצאה מכלל שימוש", מסבירה יעל בן חיים, מטפלת רגשית באמצעות בעלי החיים בעמותת 'עלה' בבני ברק. "התלמידים, למרות המוגבלות הפיזית שלהם, היו מעורבים לפרטי פרטים בהכנת המיצגים. הם צבעו, הדביקו והשתמשו במכשור מיוחד שהותאם להם על ידי הצוות המקצועי ב'עלה' כדי שיוכלו לייצר את החיות. כשרואים על המיצגים, קשה להאמין שתלמידים עם מוגבלות קשה יצרו אותם".

צילום: עמותת עלה
צילום: עמותת עלה

כששמעו התלמידים והצוות של 'עלה' על הרעלת הנשרים, ביקשו להקדיש את התערוכה לנשר. "אנחנו מרגישים שיש דמיון בינינו לבין הנשרים", מוסיפה יעל. "כמו שהנשר הוא חיה עוצמתית, כך גם באנשים עם מוגבלות יש הרבה עוצמה. לפעמים דווקא בלי מילים אפשר לעוף הרבה יותר גבוה. כמו הנשר, גם אנשים וילדים עם מוגבלות בעזרת אמונה ואהבה יכולים לעוף".

כחלק מתהליך הלמידה ביקרו תלמידי בית הספר לחינוך מיוחד של 'עלה' בספארי ובבית החולים השיקומי לחיות בר כדי ללמוד על עולמם של העופות. את מיצג הנשר הם בנו באופן מרשים במיוחד כאשר צווארו של הנשר עשוי מצינור הנשמה שיצא משימוש.

המנהל הכללי של רשת מרכזי 'עלה', הרב יהודה מרמורשטיין: "החברה הישראלית עוברת שינוי ביחסה לאנשים עם מוגבלויות ומכאן ייצא גם האור לעולם כולו על היחס הנכון שמגיע לאנשים עם מוגבלויות".