תלמידות האולפנה עם האוהל שפיתחו
תלמידות האולפנה עם האוהל שפיתחו צילום: אור תורה סטון

שבע יזמיות צעירות זכו השבוע בתחרות המחוזית של 'יזמים צעירים' באזור ירושלים, על הפיתוח שלהן: o2-go, אוהל מתקפל קל לנשיאה, המשמש מסתור בעת הצורך לשירותי שטח.

הזכייה הגיעה בדיוק שבוע לאחר שנבחרו מבין כ-170 קבוצות צעירים שפיתחו מוצרים שונים, לייצג את פעילות ארגון יזמים צעירים ישראל בפני משלחת סינית שהגיעה להתארח במכללת שנקר.

הבנות, תלמידות כיתה ט' באולפנת אור תורה אוריה מבית אור תורה סטון, עוסקות בפיתוח המוצר כבר כמעט שנה, במסגרת פעילות עמותה עולמית של יזמים צעירים לעידוד חדשנות ולמידה עסקית צעירה. הן הקימו חברה בשם 'בוניזום' והמציאו מוצר בשם o2-go אשר מהווה את הפתרון למטיילות ולמטיילים.

כל בת קיבלה תפקיד בחברה, ממש כמו בעסק גדול, החל מיו"ר, מנכ"ל דוברת ועד מנהלת פיתוח. את הקבוצה ליוותה המורה מרים פונד שאחראית מטעם בית הספר, והמנחה העסקית לאה סולטר שהנחתה בהתנדבות את הבנות.

קמה פייגלין, יו"ר הקבוצה, הסבירה על הרעיון שמאחורי המוצר: "בכל טיול יש את הרגע הזה שאנחנו מטיילים בשטח ופתאום נהיה ממש חם אלב אין צל. כל בחורה מכירה את הרגע הזה שהיא רוצה להחליף בגדים אחרי קפיצה למעיין, אבל אין לה איפה להסתתר. וכל אחד שאיי פעם רצה ללכת לשירותים בטיול בשטח ולא מצא איפה, נתקל בבעיה הזו. המטרה שלנו הייתה להקל על מטיילים ולשפר את ההנאה מטיול בשטח ובתוך כך לעודד את חובבי הטיולים לטייל".

על פי וועדת השופטים, הבנות הציגו הישגים מרשימים הן מבחינת התהליך העסקי אותו עברה הקבוצה בחודשים האחרונים וכן לאור הצלחתה לייצר מוצר מכיר ואסתטי, ולכן נבחרו להציג את המוצר בפני המשלחת הסינית.

היזמיות הצעירות לאחר הזכייה
היזמיות הצעירות לאחר הזכייה צילום: אור תורה סטון

"התוכנית נתנה לי המון כלים לעתיד", אמרה פייגלין, "אם זה לדעת איך לדבר עם אנשים יותר טוב, אם זה לדעת איך לנהל דברים, לדעת למכור וכמובן להיות אשת עסקים. בנוסף לחוויה האישית יש גם חוויה קבוצתית. הכרתי בנות מיוחדות וחברות לחיים. למדתי איך לא להתפשר על דברים ואיך להביע את דעתי ברבים".

מלכה ברוכין, סמנ"כלית הקבוצה, הוסיפה כי "התכנית היתה מאוד מעשירה. למדתי הרבה על עולם העסקים, על זה שמכירות זה לא דבר כל כך קל כפי שנדמה לנו, למדתי שעם עבודת צוות הכל אפשרי. הכי חשוב, למדתי המון כלים להמשך החיים".

מפגש עם המשלחת הסינית

"החוויה שלי עם הסינים הייתה חוויה מדהימה ושונה ממה שהכרתי עד כה", אמרה פייגלין. "פתאום צריך לדעת לדבר באנגלית ולהסביר להם על המוצר בצורה הכי טובה שאפשר. לפעמים הם התקילו אותנו בשאלות מעמיקות, אבל לשמחתי הבענו שליטה וידענו לענות על כל מה שנשאלנו. הדבר המדהים ביותר היה להיפגש עם אנשי מסין, אנשים שלא חשבנו שנפגוש איי פעם, וזאת חוויה משמעותית שתלווה אותנו".

תאנה לפיד, דוברת הקבוצה, הוסיפה: "אף פעם לא תיארתי לעצמי שאוכל לנהל שיחה רהוטה באנגלית עם אנשים מסין ושממש יבינו אותי ואת המוצר. למדתי גם כמה חשוב לנסות דברים חדשים, בלי לפחד ובלי להסס. כל מקום שאפשר לרכוש בו כלים הוא מקום ששווה לבוא אליו. יש גם בונוס: להכיר אנשים חדשים מיבשות אחרות וללמוד עליהם. למדתי שלא צריך לפחד לנסות, כי בכל דבר יש יתרונות, לא משנה כמה זה נראה מפחיד בהתחלה".

יונת למברגר, מנהלת אולפנת אור תורה אוריה אמרה לאחר הזכיה: "ההישג של התלמידות מצביע על יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה, דבקות במטרה ורצון אמיתי להצליח. לראות אותן מביאות רעיון שמגיע מתוך חוסר אמיתי, עד כדי מוצר שימושי ואיכותי שאפשר להחזיק ביד, זהו רגע מרגש, גם מעבר לזכיה עצמה".

הרב כתריאל ברנדר, נשיא רשת אור תורה סטון הוסיף: "חשוב לנו שמעבר ללימודים השגרתיים וההכנה לבגרויות, התלמידות יקבלו ערך מוסף כמו תושיה ויצירתיות. אנו שמחים וגאים שיצרנו אפשרויות לתלמידות ולתלמידים שלנו, להגשים את היצירתיות שלהם, ושאנו מצליחים להקנות להם ערכים אלו".