חופשה בהסכמה

עוד מעט בני הנוער שלנו יוצאים לחופשה הגדולה. איך כדאי להכין אותם לתקופה הארוכה הזאת?

יפה צוקרמן , כ"ה באייר תשע"ט

חופשה בהסכמה-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

החופשה הגדולה יכולה להיות מתנה נהדרת לילדים שלנו. עם הכוונה והיערכות נכונה מצידנו, הם יוכלו לגדול בתשעת השבועות הללו יותר מאשר בכל השנה כולה.

עם זאת, התקופה הזאת מזמנת גם לנו וגם לנוער התמודדויות רבות, ולכן נדבר עם הילדים שלנו על שני הדברים. כן כן, נשוחח איתם לא רק על ההתמודדויות שלהם, אלא גם על אלו שלנו.

יש לנו נטייה לנשום לרווחה כשהילדים הגדולים יותר כבר לא זקוקים לקייטנה ויכולים להישאר לבד בבית, וזה המקום להזכיר שגם כשהם בבית הם זקוקים לנו באופן זה או אחר.

שיחה על החופש הגדול היא לא שיחה שעושים על הדרך, אלא ממש מפגש שקובעים כדי להחליט איך הולך להיראות החופש הגדול שלנו.

ראשית, אם אנחנו רוצים שהוא ינוצל כמו שצריך, שיהיה זמן לפנאי ולמנוחה אבל גם לטיולים ועשייה, חובה עלינו להגדיר גבולות מאוד ברורים: מה אנחנו מצפים מהילדים שלנו, ומה נתון לדיון בתוך גבולות אלו.

החינוך לצייתנות בכל מחיר ולגבולות קשוחים כבר אינו רלוונטי. נפש הילדים שלנו מעוצבת אחרת, ולכן יש לתת מקום גדול לשיח על התנהלות בתוך הגבולות. למשל, ברור שכל יום נפתח בתפילה במניין, אך הנער יכול לבחור באיזה מניין הוא יתפלל, בשש וחצי או בשמונה וחצי. הזמן שמוקצב לך לגלישה במחשב או בנייד הוא X. למה היית רוצה לנצל את הזמן הזה?

שנית, דברו איתם על המדיה במקום לפחד ממנה. אם אתם מאפשרים שימוש במסכים, מצאו יחד קורסים ואתגרים מעניינים ומשחקים חדשים שהולמים את עולם הערכים שלכם, ותנו להם את הזמן לעסוק בהם. לא מעט עורכי וידאו ומעצבים גרפיים נולדים בתקופת הקיץ.

עם זאת, השיחה לקראת החופש הגדול צריכה להתייחס באופן ברור מאוד גם לאתגרים הקיימים ברשת. אל תתביישו לדבר עם הילדים שלכם על תכנים לא צנועים או שאינם תואמים את גילם, ועל שיח בקבוצת ווטסאפ שגלש למקומות לא הולמים או יצא מכלל שליטה. חשוב להסביר להם שאם הם נתקלים בתכנים לא הולמים הם צריכים לגשת ולשתף אתכם. אמרו בצורה מפורשת: אלימות או לבוש חלקי או עירום אינם לגיטימיים בשום צורה ואופן. דיבור בוטה ואלים הוא חד משמעית מחוץ לתחום. חשוב שהילדים שלנו ישמעו מאיתנו את המילים המפורשות, חשוב שהם יבינו שאנחנו יודעים מה עלול לארוב מעבר לפינה.

ילדים מפחדים לשתף מסיבות רבות, ואם נקדים ונאמר שאנחנו יכולים לעזור ולשמור עליהם, הם יהיו יותר נוחים לפנות.

נוסף על כך, מתפקידנו להתעניין ולשמוע מה קורה ברמה החברתית. לאן יוצאים, מה שלום החברים ומה חדש. תמיד לגלות עניין ולהישאר בתמונה. ספרו להם על החופשים הגדולים שלכם ותנו להם להביע את דעתם. ככל שלהם תהיה תחושת ביטוי גבוהה יותר, והבנה עמוקה של הערכה הורית, כך הם יהיו נוחים יותר לקבל עצות והדרכות מכם. חשוב מאוד לעשות זאת בלב שלם מתוך אמונה שזו הדרך החינוכית הנכונה לפעול.

אל תהססו לשתף את הילדים גם בחישובים כלכליים. נכון, ילדים לא צריכים לקבל את פלט חשבון הבנק של ההורים שלהם, אבל הסברים פשוטים על התנהלות כלכלית נכונה תאפשר להם הנאה וחיסכון גדולים יותר.

הסבירו להם שככל שהחופש יהיה מתוכנן יותר, כך החיסכון שלהם יהיה גדול יותר. כשאנחנו נתונים ליציאות ופעילויות לא מתוכננות, אנחנו מבזבזים סכומים גבוהים יותר, מה שמותיר לנו פחות כסף לדברים אחרים שיכולנו ליהנות מהם. יציאות מתוכננות ומוגדרות חוסכות כסף, נותנות לילדים תחושה טובה של שליטה במתרחש, ומלמדות אותם התארגנות נכונה.

יפה צוקרמן, מומחית בחינוך למיניות בריאה