מחקר חדש:
הכותל לדתיים בלבד? אלוקים דווקא לא

מחקר של פרופ' יואל כהן מאוניברסיטת אריאל מציג פערים בין אתרי חדשות דתיים וחילונים בנושא סיקור הדת בידיעות חדשותיות.

ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ט

הכותל לדתיים בלבד? אלוקים דווקא לא-ערוץ 7
ערוץ 7
צילום מסך

מחקר חדש של הפרופסור יואל כהן מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, בחן את תדירות השימוש במושגים "דתיים" באתרי חדשות שונים.

המחקר עמד על ההבדלים בין אתרי חדשות חילוניים לאלו המזוהים עם האוכלוסייה הדתית והחרדית. תוצאות המחקר יוצגו לראשונה בכנס האגודה הישראלית לתקשורת בהמשך החודש.

פרופסור כהן בדק 1863 ידיעות וכתבות מארבעה אתרי חדשות מוכרים אשר כל אחד מהם פונה לקהל יעד שונה. אתר "הארץ" אותו הגדיר כהן במחקרו כאליטה חילונית, אתר ''Ynet'' אשר מיועד לקהל חילוני כללי, אתר "ערוץ 7" הפונה בעיקר לדתיים לאומיים ו"בחדרי חרדים" הפונה לאוכלוסייה החרדית.

המושגים שעסקו בדת חולקו ל-53 קטגוריות שונות ומוינו לפי ההקשר. עד כה לא נעשתה ניתוח של המגמות בסיקור של דת באתרי חדשות.

אז איפה מדברים יותר על אלוקים?

בכל ארבעת האתרים, הקטגוריה הכללית "דת" היא זו שמובילה בתדירות הסיקור. במקום השני לעומת זאת נמצא הפער הגדול ואולי גם המפתיע ביותר מבין האתרים השונים. כאשר "אלוהים" נמצא במקום השני ב"הארץ אונליין" עם יותר מ11% אחוז מכלל האייטמים שעוסקים בדת. "ווינט" עם 5.6% ואילו ב"ערוץ 7" וב"בחדרי חרדים" אלוהים מקבל אזכור של פחות מאחוז בשני האתרים.

פרופסור כהן מסביר כי ניתן לראות כי באתרי החדשות הלא דתיים שיש יותר מקום לשאלת העיסוק בקיומו של אלוהים ובנושאים תיאולוגיים שונים ואילו באתרים הדתיים בוחרים לעסוק פחות בשאלות קיומיות.

חגים יהודיים, חגיגה לתקשורת

קטגוריה נוספת שזכתה לבולטות בכל ארבעת האתרים היא פסטיבלים דתיים (חגים וצומות) כאשר באתרי החדשות הדתיים והחרדים המילה "חג" נמצאת במקום השני. ב-"YNET" היא חולקת את המקום הראשון ביחד עם המילה "דת", ואילו ב"הארץ אונליין" סיקור קטגוריית הפסטיבלים הדתיים נמצאת מחוץ לעשירייה הראשונה של אייטמים שעוסקים בנושאי דת.

הבדל נוסף בין הארץ אונליין לשאר האתרים היא בסיקור דמיות תורניות שונות כמו רבנים, אדמו"רים וראשי ישיבות. "בחדרי חרדים" הוא האתר המוביל בקטגוריות אלה עם כ-18.5% YNET וערוץ 7 עם יותר מ-8% ואילו הארץ עם פחות מ-5%.

"זה משקף את האופן שבו נותרה הסמכות הרבנית בשתי הקהילות הדתיות במיוחד אצל החרדים, דבר המאשר כי האינטרנט אינו החליש את מעמדם של הרבנים", טוען פרופ' כהן.

האתרים החילונים וגם אלו הדתיים היו מכוונים ליהדות ופחות התעסקו בדתות אחרות. אולם, הארץ מוביל בסיקור דתות אחרות במיוחד במושגים הקשורים לנצרות ולאסלאם כמו קאדי, מסגד, מואזין, כנסייה והברית החדשה. סיכום של קטגוריות אלה זוכה לכ- 15%.

YNET לא הרחק מאחור עם כ-13.5%, ערוץ 7 עם קצת פחות מ-5% ואילו בחדרי חרדים לא מגיעים אפילו לאחוז.

הכותל המערבי לדתיים בלבד?

פערים גדולים נרשמו בין אתרי החדשות הדתיים לחילוניים בסיקור הכותל המערבי, אולי אתר המורשת החשוב ביותר ביהדות.

YNET עם פחות מאחוז והארץ אונליין עם רבע אחוז בלבד באזכור הכותל בידיעות חדשותיות. לעומת זאת האתרים הדתיים מזכירים את הכותל באייטמים שלהם בכמעט ארבעה אחוזים. פרופ' כהן מציין שלכותל יש משמעות סמלית ולא רק דתית ולכן זה מעניין ש-YNET נתן לו רק 0.9%. הר הבית לצורך העניין קופץ לכ-2% בהארץ ולאחוז חצי ב-YNET , כלומר ניתן להבין מכך שסיקור האזור הוא ביקר סביב נושאי הסכסוך והזכויות על המקום.