פיגוע בירושלים
''גבריאל ינצח ויקום על הרגליים''

רעייתו של גבריאל לביא שנפצע קשה בפיגוע בעיר העתיקה: "נמשיך ללכת דרך שער שכם, לא ניתן להם להגביל אותנו''.

ערוץ 7 , כ"ו באייר תשע"ט

גבריאל לביא שנפצע באורח קשה בפיגוע הדקירה שאירע הבוקר (שישי) בעיר העתיקה בירושלים, נותח בבית החולים שערי צדק ואושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

רעייתו נילי לביא אמרה לכאן חדשות: "נמשיך ללכת דרך שער שכם, לא ניתן להם להגביל אותנו. אני בטוחה שהוא ינצח ויקום על הרגליים".

ד"ר אלון שוורץ, כירורג בכיר במחלקת הטראומה בבית החולים שערי צדק, עדכן במצבו של גבריאל: "כעשר דקות לפני שבע קיבלנו דיווח על גבר שנדקר בעיר העתיקה והגיע לחדר הטראומה דקור בכל חלקי גופו - קרקפת, צוואר, גב, חזה ובגפיים עליונות".

שוורץ הוסיף: "הוא היה במצב קשה והענקנו לו טיפול רפואי, לאחר שמצבו התייצב הוא הועבר בדחיפות לחדר ניתוח ומשם הוא הועבר לטיפול נמרץ להמשך טיפול".‎

בפיגוע נפצע גם נער בן 16 המאושפז בבית החולים הדסה הר הצופים.

סמוך לשעה 6:20 נכנס המחבל דרך שער שכם, דקר גבר כבן 50 ברחבה הפנימית והחל להימלט רגלית תוך שהוא מזהה נער בן 16 ודוקר גם אותו. שוטרים שהגיבו למתרחש ביצעו ירי לעבר המחבל וחיסלו אותו.

שני הפצועים טופלו על ידי מד"א ופונו לבית החולים שערי צדק והדסה עין כרם, במצב קשה ובינוני. המחבל הוא ערבי בן 19 תושב איו"ש.

אביו של הנער שנפצע בפיגוע סיפר לרשת ב' כי "בחזרה מבית הכנסת החורבה לישיבה התנפל עליו מישהו מאחת החצרות", תיאר האב ברשת ב'. ''האבסורד הוא שהמשטרה מיד אמרה לו 'זוז מכאן', הם לא הבינו שהוא פצוע. הוא הלך עד בית הכנסת כדי להזעיק עזרה. אני חושב שזה דבר שצריך לתת עליו את הדעת".

הנער למד תורה בלילה, בבוקר התפלל בבית הכנסת ואז עשה את דרכו לישיבה שבה הוא למד. ''בהתחלה הוא לא חשב שזו סכין, אלא מכה חזקה בגב. אחיו היה יחד איתו והם התחילו לרוץ לבית הכנסת החורבה ושם הזמינו עזרה", סיפר האב.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, קיים הערכת מצב שבמהלכה הנחה על בידוק מוגבר במעברי עוטף ירושלים, ופריסה רחבה של כוחות משטרה גלויים וסמויים בירושלים ובעיר העתיקה בפרט.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לפיגוע הדקירה ואמר "תפילותינו שלוחות לרפואתם של הפצועים מפיגועי הדקירה הבוקר בירושלים. אני מאמץ את ידי משפחותיהם העושות את השעות הקשות הללו סמוכות אל יקיריהם בבית החולים ומקווה יחד איתם להחלמה מהירה בקרוב.

''לא נשקוט מול ידו הנתעבת של הטרור הנשלחת לגדוע חיים ונמצה את דינם של כל אשר יבצעו או יסייעו לו", הוסיף הנשיא.