אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (ראשון) לבית משפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד ארבעה סוחרי עתיקות תושבי העיר.

הארבעה, עלאא ביידון (48), אברהים חרוב (50), יוסף חרוב (56) ןטאהר ברכאת (55), מואשמים בעבירות של זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, איסור הלבנת הון, פעולה ברכוש אסור ועוד.

על פי כתב האישום, בשנת 2010 החליטו הארבעה לבצע עסקת מכירת עתיקות, במסגרתה תרכוש "הובי לובי", חברה אמריקאית, בתיווכם וסיועם עתיקות מסוחרי עתיקות מדובאי למוזיאון התנ"ך בארה"ב.

על מנת להוציא את העסקה לפועל נסעו שלושה מהנאשמים ונציגי חברת הובי לובי לדובאי. במהלך שהותם בדובאי פגשו הנאשמים יחד עם נציגי הובי לובי מוכרי עתיקות. במסגרת זו הציגו המוכרים עתיקות, וביניהן עתיקות שמקורן בעירק.

מאחר שאסור להכניס עתיקות אלו לארה"ב, והן בשל מוצאן של העתיקות והחשד שהן גנובות, זייפו הנאשמים מסמכים שונים לפיהם מקור העתיקות בישראל. עוד עלה מן המסמכים השקריים כי מדובר בעתיקות המוחזקות מזה עשרות שנים באוסף של אחד מהם בארה"ב. לצורך הכנסת העתיקות לארה"ב שלחו הנאשמים את העתיקות בחבילות קטנות.

הנאשמים קיבלו עבור עסקה זו סך של 1.6 מיליון דולר אותם קיבלו בחשבונות שונים שחלקם מוחזקים על ידם בחו"ל בלא שדיווחו על תקבולים אלו, ובעד הסכום העבירו חשבונית מס מזויפת לחברה האמריקאית. עוד עולה מכתב האישום כי עלאא ביידון ביצע גם עבירות מס בהיקף 18,222,072 ש"ח.