אישום נגד השוטר שבעט במנכ"ל מוסאווא

השוטר מואשם שבעט בברכו של ג'עפר פרח, לאחר מכן אזק אותו והוביל אותו בכוח לשירותים. בשירותים ניסה השוטר לבצע בפרח חיפוש בהפשטה.

ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ט

פראח עם שחרורו
פראח עם שחרורו
צילום:תא חד"ש סטודנטים אונ' חיפה

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד שוטר סיור מתחנת חיפה בגין חבלה חמורה ותקיפה סתם.

השוטר מואשם בכך שתקף מפגין, ג'עפר פרח מנכ"ל מרכז מוסאווא, ושבר את רגלו, בנוסף הוא מואשם שתקף שבעה מפגינים נוספים שהובאו לתחנת המשטרה לאחר הפגנה שהתקיימה במאי 2018.

מכתב האישום עולה כי במהלך מאמצי פיזור ההפגנה בלתי מאושרת שנערכה בחיפה בחודש מאי אשתקד הובאו 21 מפגינים אל תחנת המשטרה.

שוטר הסיור היה אמון במסגרת תפקידו על שלומם ועל שמירת הסדר בתחנה. על פי כתב האישום, בעודם בחדר ישובים על הרצפה, עצורים וכבולים באזיקים תקף הנאשם השוטר מהם.

באחד המקרים המופיעים בכתב האישום בעט השוטר בעוצמה ברגלו השמאלית של פרח והפיל אותו ארצה. מיד לאחר מכן הרים אותו השוטר, הצמיד אותו לארון שהיה בחדר, כבל את ידיו באזיקים, ופעם נוספת דחף אותו בכוח והפילו שוב ארצה. כתוצאה ממעשיו נגרם לפרח שבר בברך והוא סבל מכאבים עזים. לאחר מכן תפס השוטר במעילו של פרח והוביל אותו בכוח אל חדר השירותים, בעוד פרח אומר לו "איך אני מסוגל? הידיים אזוקות לאחור והרגל כואבת". בשירותים ביצע השוטר חיפוש על גופו של פרח ואף ביקש ממנו, שלא לצורך ושלא כדין, כי יפשוט את בגדיו כדי לבצע בו 'חיפוש בהפשטה'. פרח סירב לפשוט את בגדיו והשוטר הוציא אותו מהשירותים והעביר אותו לידי שוטר אחר לשם שמירה עליו.

רק למחרת בשעות הבוקר לאחר שפרח לא היה מסוגל לעמוד על רגליו ונזקק לתמיכה של שוטרים על מנת להתנייד, ולאחר שביקש מספר פעמים להתפנות לקבל טיפול רפואי, הוא הובהל לבית החולים, שם נזקק לטיפול רפואי ונדרש לסד לקיבוע הרגל.

"במעשיו המתוארים בכתב האישום גרם הנאשם למתלונן זה לחבלה חמורה שלא כדין ותקף 7 מתלוננים נוספים שלא כדין", נאמר בכתב האישום.

בעקבות המקרה הושעה השוטר מעבודתו, כתב האישום הוגש בתום הליך שימוע.

ממשטרת ישראל נמסר, "עם פתיחת החקירה הוצא השוטר לחופשה כפויה, אשר הוארכה מעת לעת עד לקבלת החלטת מח"ש בעניינו ובהמשך הושעה עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. כאמור, עם סיום ההליכים ולאורם תיבחן סוגיית המשך שירותו כמקובל במקרים אלו. יודגש כי המעשים המיוחסים לשוטר אינם עומדים בקנה אחד עם ערכיה של משטרת ישראל".