צה"ל הקים חטמ״ר דיגיטלי לסיכול פיגועי טרור ביו"ש

משקפי מציאות מדומה, סימולטורים ומפות תלת מימד. הכירו את האמצעים החדשים להכשרת הלוחמים בהודה ושומרון.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ט

הפיגוע שאירע ביום שישי האחרון כאשר מחבל מיהודה ושומרון מגיע לעיר העתיקה כדי לבצע פיגוע, הוא סנונית למה שבאמת מתרחש מתחת לפני השטח.

בשנה החולפת נעצרו למעלה מ-3000 מחבלים החשודים במעורבות בפעילות טרור, בטרור עממי ובהפרות סדר, נתפסו 406 כלי נשק והוחרמו למעלה מ-2 מילון שקלים שיועדו לטרור.

צה"ל שינה בשנה החולפת את תפיסת העבודה שלו באשר ללחימה בטרור, והקים את החטמ"ר הדיגיטלי.

בחודשים האחרונים נערכו עשרות אימונים לכלל הכוחות התופסים קו באיו"ש לטובת מימוש התפיסה ולחיזוק הקצה המבצעי. האימונים נעשים בשיתוף פעולה בין ארגוני וכוללים סימולטורים, קרב מגע וירי. כמו כן, הוקם צוות ייעודי לאימון הכוחות. השבוע בוצעה השתלמות "הקצה המבצעי" לכלל אוגדת איו"ש במתקן אדם.

תכליתו המבצעית של מיזם "החטמ"ר הדיגיטלי" היא לייצר עליונות מבצעית המבוססת על תשתית מודיעינית המאפשרת מעבר מהיר מחישה לפעולה, על ידי מתן התראה רלוונטית בזמן ובמרחב להפעלת כוח מבצעי, כך שימנע, ישבש ויסכל איומי טרור.

התפיסה משלבת יכולות דיגיטליות מתקדמות ויכולות טכניות שמטרתן לשפר את מוכנותו של הלוחם בקצה להתמודד עם אירועים מבצעיים בצורה המקצועית והמהירה ביותר.

המרחב עצום, הנפיצות גבוהה ומכאן הצורך לאחד את כל הכוחות. אוגדת יהודה ושומרון מורכבת משש חטיבות מרחביות הפרוסות על3,895 קמ"ר עם כ- 150 ק"מ מצפון לדרום, ציר 60 הינו הציר המרכזי החוצה את הגזרה לאורכה וכ- 795 ק"מ של צירים המשמשים לתנועה של האוכלוסיות בגזרה ומהווים מוקד חיכוך.

אורך גדר הביטחון הינו כ- 764 ק"מ, ישנם 13 מעברים אל גזרת עוטף ירושלים, ועוד 15 מעברים לתוך איו"ש, ארבעה מעברי סחורות לתוך גזרת איו"ש ו- 98 שערים חקלאיים בכלל איו"ש. כל אלו מסבירים את החשיבות הרבה של החטמ"ר הדיגיטלי ומסיכום החודשים ינואר-אפריל 2019 עולה כי נתפסו 1007 עצורים החשודים במעורבות בפעילות טרור ובהפרות סדר, 263 נשקים נתפסו והוחרמו כספים בגובה 352,448 ש''ח המשמשים לטרור.