הליכים פליליים שנפתחו אגב תיקי גירושין – בכלל לא מה שחשבתם

ש' חווה נידוי חברתי ועלול אף לאבד את משרתו כמו גם את ילדיו - בשל תיק פלילי שפתחה נגדו פרודתו כחלק מאסטרטגיה משפטית מרושעת.

תגיות: גירושים
עו"ד אמיר ברכה , כ"ט באייר תשע"ט

עו"ד אמיר ברכה
עו"ד אמיר ברכה
צילום: ליאת ברכה

"אני לא מסוגל להראות את הפרצוף שלי בבית הכנסת, ושלא לדבר על הגן של הילדים... החברים מהיישוב מתרחקים ממני, אני מרגיש כמו מצורע..."

כך שח לי ש' – בחור ממרכז הארץ שעד לפני מספר חודשים היה סמל לכל מה שיפה בחברה שלנו: משרה מכובדת בחברת הייטק גדולה, רמת חיים גבוהה וחבר פעיל ומוערך בקהילתו.

היום ש' חווה נידוי חברתי ועלול אף לאבד את משרתו כמו גם את ילדיו - בשל תיק פלילי שפתחה נגדו פרודתו כחלק מאסטרטגיה משפטית מרושעת בתקווה שהדבר יביא לה רווחים גבוהים בהליך הגירושין.

מדובר בדוגמא אחת מיני רבות אליהן אני נחשף מתוקף היותי עו"ד פלילי שעוסק בתחום האלימות במשפחה ובתיקים פליליים שנפתחו אגב הליכי גירושין.

ישנו פתגם עממי שאומר כי: "לפני שאתה בודק עם מי אתה עתיד להתחתן, תבדוק טוב ממי אתה עלול להתגרש".

מדובר היום באחד הנושאים הכאובים ביותר בחברה הישראלית, 2 אנשים שקשרו את חייהם יחד במטרה להקים בית, ובשלב מסוים יחסיהם עלו על שרטון.

הם מתחילים בהליך גירושין – ועל מנת להשיא רווחים בהליך הגירושין בוחר צד לנקוט בהליכים פליליים כנגד בן הזוג, בדרך של תלונות למשטרה בגין התנהגויות פליליות של בן הזוג כנגד הצד השני או הילדים המשותפים, כגון אלימות, שימוש וסחר בסמים, והחמור מכל – עבירות מין.

ראשית, ראוי לנצל במה זו ולהזכיר לכולם – בן הזוג בו אתם פוגעים הוא בראש ובראשונה אב/אם של ילדיכם. תלונות שווא גורמות אך ורק להעמקת הסכסוך ולחסימת היכולת להגיע לפשרה כן זה עלול לגרום לניכור הורי – דווקא כלפי הצד שהתלונן כמובן שפגיעה בשם הטוב של המשפחה כולה, והכי חמור פגיעה קשה בילדים.

שנית – במידה ואחד מהצדדים אכן פעל כך – להלן מס' טיפים אשר יעזרו לכם להתכונן כיאות:

חובה לזכור כי האסטרטגיה בתיקים פליליים מסוג זה הינה שונה בתכלית מאשר הליכים פליליים רגילים שכן לכל פעולה/החלטה שתתקבל יש משמעות מספר משמעויות:

הן לגבי ההליך הפלילי והמשמעויות הנובעות ממנו:

העונש ככל שבית המשפט ירשיע.

הרישום פלילי (אשר יכול לגרום לפגיעה במציאת עבודה ועוד).

וכמובן הפגיעה בשם הטוב ובדימוי העצמי.

השלכות לתיק הגירושין:

פגיעה ביכולת לנהל את ההליכים המשפטיים לרבות גישור מעמדה שוויונית.

התערבות שירותי הרווחה.

משמורת על הילדים.

ובכללי - היחס הבלתי השוויוני – שיזכה לו הצד אשר כנגדו עומד ההליך הפלילי.

אדם נורמטיבי אשר זה לראשונה מסתבך בפלילים, מעוניין בראש ובראשונה להסיר את הגיבנת הזו ולסיים את ההליכים מהר ככל הניתן. הוא עלול להתפתות להודות במעשה שהוא לא ביצע אך "חמור פחות" מזה המיוחס לו בכתב האישום, מבלי להבין שיש למעשיו השפעה ישירה על הליך הגירושין.

חישבו על זה:

  • איזה שופט יעניק משמורת משותפת לאדם שהודה באלימות?
  • השופט אף עלול לקבוע כי המפגשים בין "ההורה העבריין" לילדיו יתקיימו במרכזי-קשר של הרווחה.
  • האם הוא יוכל יהיה להיכנס למערכת יחסים חדשה, כשהוא מוכתם כעבריין?

מדובר במלחמה בת מספר חזיתות – אשר יש לנהל אותה בחוכמה.

אי לכך על עורך הדין המטפל בהליך הפלילי וזה המטפל בהליכי הגירושין לפעול יחד ולגבש אסטרטגיה נכונה עבור המקרה הספציפי, על מנת להשיג את המטרה הרצויה.

לסיכום,

תיקים פליליים שנפתחו אגב הליכי גירושין שונים במהותם מתיקים פליליים רגילים לכל משפט שנאמר בפרוטוקול, החלטה, הודאה וכיו"ב ישנה משמעות ישירה גם להליך הגירושין – לכן יש לראות את ההליך הפלילי ב-2 עדשות – הן דרך עדשת המשפט הפלילי והן דרך דיני המשפחה, להציב יעדים ומטרות ולבנות אסטרטגיה אחת לשניהם, אשר תאפשר בסוף ההליך התחלה של חיים חדשים.

הכותב הינו עורך דין העוסק בין היתר בתלונות שווא ובהליכים פליליים שנפתחו אגב הליכי גירושין.