היום: הבחירות למבקר המדינה

הכנסת תכריע היום אם מתניהו מרדכי אנגלמן או האלוף במיל' גיורא רום ימונה למבקר המדינה הבא. ליברמן צפוי לתמוך במועמד הקואליציה.

ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ט

היום: הבחירות למבקר המדינה-ערוץ 7
מדוחות מבקר המדינה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת תתכנס היום (שני) בצהריים לישיבה מיוחדת בה ייבחר מבקר המדינה הבא של ישראל. המתמודדים על הכהונה הם מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה מתניהו מרדכי אנגלמן והאלוף במיל' גיורא רום.

על פי ההערכות אביגדור ליברמן ומפלגתו, 'ישראל ביתנו', יתמכו במועמד הקואליציה, אנגלמן, על אף המשבר עם נתניהו. עם זאת מאחר ומדובר בהצבעה חשאית אין ביטחון מלא בתוצאות.

על פי חוק מבקר המדינה, המבקר ייבחר על ידי הכנסת בהצבעה חשאית מאחורי פרגוד בישיבת הכנסת שנועדה לעניין זה בלבד. עוד קובע החוק כי במקרה בו יש שני מועמדים או יותר, המועמד שבעד בחירתו הצביעו רוב חברי הכנסת הוא הנבחר.

אם לא הצביעו 61 ח"כים עבור מועמד אחד, נערך סבב הצבעה נוסף, בו ייבחר המועמד שבעד בחירתו הצביעו בהצבעה השנייה רוב חברי הכנסת המשתתפים בהצבעה. במקרה בו קיבלו שני המועמדים מספר קולות שווה, חוזרים על ההצבעה.

את מועמדותו של מתניהו מרדכי אנגלמן הציגו חברי הכנסת: זאב אלקין, ניר ברקת, יואב גלנט, עוזי דיין, צחי הנגבי, ציפי חוטובלי, יריב לוין ומיכל שיר (ליכוד), יעקב מרגי (ש"ס), אופיר סופר (איחוד מפלגות הימין), עודד פורר (ישראל ביתנו), יצחק פינדרוס (יהדות התורה) ויפעת שאשא ביטון (כולנו).

את מועמדותו של גיורא רום הציעו חברי הכנסת גבי אשכנזי, מיכאל ביטון, רם בן ברק, איתן גינזבורג, בני גנץ, אסף זמיר, מיקי חיימוביץ', בועז טופורובסקי, גדי יברקן, יוראי להב הרצנו, מיקי לוי, מאיר כהן, מירב כהן, ע'דיר כמאל מריח, אבי ניסנקורן, יואב סגלוביץ', אורלי פרומן, עידן רול, אלון שוסטר, עפר שלח, רם שפע ופנינה תמנו (כחול לבן), אבי גבאי, טל רוסו, איציק שמולי (העבודה), תמר זנדברג, מיכל רוזין (מרצ), עבד אלחכים חאג' יחיא (רע"מ בל"ד).

על-פי חוק יסוד מבקר המדינה, המבקר יקיים ביקורת על המשק, הנכסים, הכספים, ההתחייבויות והמינהל של המדינה, של משרדי הממשלה, של כל מפעל, מוסד או תאגיד של המדינה, של הרשויות המקומיות ושל גופים או מוסדות אחרים שהועמדו על פי חוק לביקורתו. עוד קובע החוק, כי מבקר המדינה יבחן את חוקיות הפעולות, טוהר המידות, הניהול התקין, היעילות והחיסכון של הגופים המבוקרים וכל עניין אחר שיראה בו צורך.