מבחני קבלה. אילוסטרציה
מבחני קבלה. אילוסטרציה צילום: iStock

הורים לתלמידים בגבעת שמואל עתרו לבית המשפט בטענה כי ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל סירבה לקבל את ילדיהם בניגוד לחוק.

על פי הדיווח ב'גל"צ', למרות שמשרד החינוך אוסר על קיום מבחני כניסה לבית הספר - הורים טוענים כי בישיבת גבעת שמואל נערכים מבחני קבלה שלא כחוק.

לטענת ההורים, 2 תלמידים לא התקבלו לישיבה בגבעת שמואל מסיבות לא חוקיות, תלמיד אחד לא התקבל עקב קשיי התנהגות ובעיות משמעת ואילו תלמיד נוסף לא התקבל משום שאמו 'נגד בית הספר' ומנהל בית הספר לא מוכן לקבל תלמיד שהוריו לא מאמינים במוסד ומלכלכים את שמו.

נירית ליבוביץ', אמא של אחד התלמידים שלא התקבלו, אמרה כי היא הופתעה לגלות "שלמרות חוק חינוך חובה ואזורי רישום, מנהל של מוסד רשמי שמתוקצב על ידי המדינה יכול להחליט שיש ילדים שהוא לא רוצה לקבל".

היא הוסיפה, "בשעה שכל החברים של הילד שלנו הולכים לימי גיבוש, הילד צריך ללכת לבית משפט כדי לגרום למשרד החינוך לקיים את החוק".

ליבוביץ' עתרה לבית המשפט יחד עם הורים נוספים באמצעות הקליניקה למדיניות חינוך באונ' חיפה של עו"ד הרן רייכמן. הם דורשים לקבל אוטומטית את כל התלמידים שמתגוררים בגבעת שמואל משום שזהו המוסד הממלכתי דתי היחיד בעיר.

מנהל הישיבה התיכונית,הרב שרגא פרוכטר, טען כי הם אינם מסרבים לקבל תלמידים על בסיס רמתם הלימודית וכי הם עורכים ראיון אישי לפני הקבלה לישיבה כדי לזהות מי מהתלמידים זקוק לקורסי תגבור בקיץ וכך לעזור לו בכניסה לישיבה.

בנוסף, הראיון נועד על מנת לזהות מי מהתלמידים בעל קשיי התנהגות ובמצב כזה ייתכן והוא לא יתקבל לישיבה משום שלטענתם פסיכולוג מגיע רק 3 שעות בשבוע ולומדים במוסד כ-1,000 תלמידים.

משרד החינוך מסר כי הוא יגיב לפרשייה במישור המשפטי ועיריית גבעת שמואל מסרה כי הם ילמדו את פרטי העתירה ואחר כך יגיבו.