היועמ"ש ימנע מינוי סמוטריץ' לשר משפטים?

חברת הכנסת תמר זנדברג מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה חוות דעת "דחופה" על האפשרות שח"כ בצלאל סמוטריץ' ימונה לתפקיד שר המשפטים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ט

היועמ"ש ימנע מינוי סמוטריץ' לשר משפטים?-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: חזקי ברוך

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, שיגרה בצהריים (שני) מכתב ליועמ"ש מנדלבליט תחת הכותרת: "חשש אמיתי לחתירה תחת מרכיבה הדמוקרטי של מדינת ישראל בעת מינוי ח"כ סמוטריץ’ כשר המשפטים".

בפתח המכתב ציינה זנדברג, "הבוקר בתוכנית הרדיו 'קלמן-ליברמן' הצהיר ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ כי בכוונתו לקבל לידיו את תיק המשפטים על מנת לבצע מהפכה בעולם המשפט הישראלי".

בהמשך ציטטה זנדברג את דבריו של סמוטריץ' בראיון. "מדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, בעזרת השם, תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך", צוטט סמוטריץ', "רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זו מדינה יהודית".

לדבריה של זנדברג, "סעיף 7א לחוק היסוד הכנסת קובע כי מי ששולל את קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית לא יוכל להתמודד לכנסת. סעיף זה הינו דוגמא לכך שעל כל חברי הכנסת החובה לשמר ולשמור את יסודה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

"בדבריו הנזכרים לעיל, ח“כ סמוטריץ‘ חותר למעשה תחת עקרונותיה הדמוקרטים של מדינת ישראל ומצהיר באופן ברור כי ישתמש בתיק המשפטים על מנת להגשים חזון זה", טענה.

בסיום ציינה זנדברג, "לאחר פיטורי שרת המשפטים, איילת שקד, נותר משרד המשפטים ללא שר. ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ הצהיר כי הוא מעוניין לקבל את התיק כבר עכשיו. על כן, בנסיבות אלה, קיים חשש אמיתי שתפקיד שר המשפטים ישמש כחתירה תחת מרכיבה הדמוקרטי של מדינת ישראל ואבקש את חוות דעתך הדחופה בנושא".