נחשפה מנהרה שישית של חיזבאללה דובר צה"ל

פרס ביטחון ישראל יוענק השנה לצוותי המודיעין וההנדסה שחשפו ונטרלו את מנהרות חיזבאללה בצפון. כך מדווח העיתונאי יואב לימור בעיתון 'ישראל היום'.

המבצע לחשיפת המנהרות, שעבר לפסים גלויים בדצמבר אשתקד תחת השם "מגן צפוני", היה שיאו של מאמץ מודיעני-טכנולוגי מבצעי שנמשך יותר מארבע שנים.

לימוד מוסיף ומזכיר כי צה"ל עקב אחרי הפרויקט של חיזבאללה מאז סיומו של מבצע צוק איתן בעזה בקיץ 2014, אז התקבלו אינדיקציות ראשונות שגם חיזבאללה עוסק בתחום המנהרות. באגף מודיעין ובפיקוד הצפון הוקמו צוותים שחקרו את הנושא, עד להשגת פריצת הדרך שאפשרה לישראל לדעת היכן בדיוק נחפרו המנהרות. בהמשך שולבו בפעילות גם צוותים הנדסים, שעבודתם חשפה את התוואים בפועל והשמידה אותם.

בסך הכל איתר צה"ל והשמיד שש מנהרות שחצו משטח לבנון לשטח ישראל: שלוש בגזרת מטולה ושלוש בחלקו המערבי של הגבול עם לבנון. שתיים מהמנהרות, אחת בכל גזרה, כבר היו בשלבים האחרונים של עבודה, לקראתן הפיכתן למבצעיות. מידע שנאסף על מנהרות נוספות שנחפרו א טרם חצו לשטח ישראל הועבר לכוח האו"ם יוניפי"ל שפועל בלבנון, ובפיקוד הצפון ממשיכים במעקב אחריהן גדי לוודא שחפירתן אכן הופסקה.

ההחלטה להעניק את פרס ביטחון ישראל לצוותי המודיעין וההנדסה שפעלו לחשיפת מנהרות חיזבאללה ולהשמדתן התקבלה על ידי ועדה מיוחדת, ואושרה בידי שר הביטחון, בנימין נתניהו.

הפרויקט הזה הוא אחד מארבעה פרויקטים שיקבלו השנה את הפרס, ובהם הצוות של המוסד שהביא לישראל את ארכיון הגרעין האיראני, ושני גורמים נוספים. פרס ביטחון ישראל, שמוענק על ידי נשיא המדינה, הוא הפרס החשוב ביותר שמעניקה המדינה בתחומי הביטחון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו