איזה יום היום? צום או חג?

בעולם הערבי ניטש ויכוח - האם הירח התחדש והיום הוא 'עיד אל-פיטר' או שהיום הוא היום האחרון של הרמדאן? ואיך כל זה קשור לפוליטיקה?

נעם בנעט , א' בסיון תשע"ט

חנות ממתקים עזתית היום
חנות ממתקים עזתית היום
צילום: Hassan Jedi/Flash90

איזה יום היום? לא. היום לא יום חמישי, את זה כולם יודעים ועל זה כולם מסכימים. עם זאת, בעולם המוסלמי יש מחלוקת עזה בשאלה מה התאריך היום.

האם אנחנו ביום ה-30 לחודש הרמדאן ומשום כך על המוסלמים לצום בשעות האור כמו בכל החודש האחרון. או שאנחנו כבר בחודש שוואל, ועל המוסלמים להתחיל את 'חג הקטן' - עיד אלפטר.

במדינות הבאות - סעודיה, תורכיה, כווית, בחריין, קטר, האמירויות, תימן, הקהילה הסונית בעיראק, לבנון ואלג'יריה - ראו את הירח וקידשו חודש חדש, כלומר מתחילים את החג.

לעומתם, מצרים, הרשות הפלסטינית, ירדן, מלזיה, סוריה, סודאן, אינדונזיה, לוב, תוניסיה ואיראן לא ראו את הירח ועדיין צמים היום, ושם החגיגות יידחו להערב.

לי אישית זה מזכיר את המחלוקת בין רבן גמליאל לרבי יהושע בנוגע לקידוש החודש. נזכיר כי רבן גמליאל ששימש כנשיא הסנהדרין בחן את העדים שבאו להעיד על חידוש הלבנה, ובאחד המקרים חלק רבי יהושע על החלטתו של רבן גמליאל וכמעט שנגרמה מחלוקת קשה בעם ישראל (לפרטים נוספים מסכת ראש השנה פרק ב משניות ח'-ט')

הקריקטוריסט מַחְמוּד אלרִפָאעי הירדני מתאר את המצב בו העולם המוסלמי מושך כל אחד את הירח/חודש שלו.

כותרת הקריקטורה של עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי היא 'כל עאם ואנת בח'יר', שהיא ברכה לכבוד החג - שכל השנה תהיה בטוב.

גם בקריקטורה זו אנחנו רואים את הירח - סמל האסלאם אך פה כסמל לחודש החדש והפיצול שקיים כרגע בעולם המוסלמי.

ידידי גיא מעיין מחדד כי במדינות הסוניות שאין בהן מאבק סוני-שיעי (ירדן רש"פ ומצרים) חוגגים מחר. במדינות שיש מאבק סוני-שיעי (סוריה, לבנון עיראק וכווית) מתיישרים לפי ההכרזה הסעודית.

קצת סדר על החג - חג זה גם מכונה "חג שבירת הצום", כלומר החג שמופיע מיד אחר חודש הרמדאן. לטובת הסקרנים – החג הגדול הוא עיד אל-אדחא, חג הקורבן שנערך בתום העלייה לרגל לעיר מכה שבסעודיה.

מדובר בחג של שלום, קהילתיות, מחילה ואחווה ולכן נהוג לתת בו צדקה לעניים, לבקר את החולים, להעניק מתנות לנשים ולילדים ולאכול דברי מתיקה. יש מסורות המייחסות את חג זה לחתימת הקוראן, הספר המקודש למוסלמים.

לסיכום, שלא תחשבו שהמחלוקת לא נשארה בחו"ל - בחברון פרצו היום (שלישי) מהומות משום מתפללים מוסלמים-סלפים החליטו ללכת בעקבות ההכרעה הסעודית, כי לציין את סיום חודש הצום המוסלמי.

קבוצה זו התכנסה הבוקר במסגד בעיר והכריזו ברמקולים על עיד אלפטר – זאת למרות הרשות הפלסטינית הודיעה כי צום הרמדאן יימשך גם היום. עשרה מהם נעצרו בעקבות מהלך זה ע"י מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שנכנסו למסגד ופיזרו את מתפלליו.

קוראים יקרים – שימו לב בשעות הקרובות איך לברך את חברכם.

חודש טוב, חג שמח וצום קל.

---

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת 'חלון למזרח התיכון המתחדש'. אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם