הכתרת הרב קון
הכתרת הרב קוןצילום: Alessandro della ValleKeystone-SDA

לא בכל יום מוסמך רב חדש - במיוחד בקהילות קטנות כמו זו של העיר ברן בשוויץ. באחרונה הוסמך לתפקיד הרב מיכאל קון, שגדל בישראל ולמד במכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון אשר מכשיר רבנים לשליחות בתפוצות.

קון הגיע ביחד עם אשתו דורית לקהילה בברן וכבש את ליבם של בני הקהילה, שלדבריו, כבשו גם את ליבו.

"יש כאן קהילה קטנה עם כ-400 חברים. לא כל החברים פעילים, אבל גם להיותו של אדם חבר בקהילה יש משמעות. בשבת בבוקר יש כאן מניין עם לפחות 50 מתפללים ובבר מצוות אנחנו כבר כ-100 מתפללים ובחגים יש לפחות 200 מתפללים כך שלפחות 300 חברים פעילים בקהילה", הוא מספר לערוץ 7.

לשאלה מדוע בחר דווקא להיות רב של קהילה קטנה יחסית הוא עונה, "קודם כל, אני אוהב להיות חלק מקהילה קטנה ואני כאן מבחירה שלי ושל הקהילה שלי. זה מקום טוב להיות יהודי, לגדל ילדים כדי שיגדלו להיות יהודים. מהמקום הפרטי זה נותן לי מוטיבציה לראות כיצד מתחברים ליהדות. בשבת האחרונה היה לנו שבתון עם 30 ילדים והם בירכו ברכת המזון בכל כך הרבה שמחה וזה אירוע קטן אחד שנותן לי הרבה כוח".

למרות שמדובר בקהילה קטנה, ידיו של הרב מלאות עבודה. "כרב קהילה אני מתווה את החזון לאן אנחנו רוצים להגיע ולהתקדם. יש קבוצות קטנות בקהילה, כשכל אחת דואגת לעניין אחר - ואני שם כדי לרכז את כל הפעילות המבורכת הזאת. חשוב לי לתת מוטיבציה לאנשים להתנדב בקהילה ואנחנו רואים הרבה מתנדבים. אנחנו עושים הרבה פעילויות לצעירים ולנוער, שיעורים למבוגרים, אשתי עושה פעילויות לנשים בקהילה".

הרב קון אינו רב טיפוסי. בעוד שבערים רבות באירופה יש מי שמעדיפים להסתיר את הכיפה מחשש לאנטישמיות, הוא דווקא מתעקש לחבוש כיפה לראשו ומדובר בכיפה ייחודית שיש עליה לוגו של מועדון ספורט מקומי.

"אני כאן כבר שנתיים וחצי ולא היו לי בעיות בכלל עם הכיפה הזאת, היא רק גורמת לכך שיותר מדי אנשים רוצים לדבר איתי ברחוב. אם אין לי זמן לדבר אז אני נאלץ לשים כובע", הוא אומר בחיוך.

עם זאת, יש בעיות שמטרידות אותו יותר מאנטישמיות. "אנחנו מתמודדים כאן עם העובדה שהשחיטה הכשרה אסורה כאן. זה דבר שפוגע בי הרבה יותר מאשר הערה אנטישמית ברחוב. אנחנו נאלצים להביא בשר מצרפת ומישראל ועופות מותר לנו לשחוט כאן. עכשיו יש בעיית שחיטה גם בבלגיה אז ייתכן שיהיה לנו יותר קשה בעתיד".

בימים אלה עושה הרב יחד עם הקהילה הכנות אחרונות לקראת חג מתן תורה. "אנחנו עושים שיעורים בליל שבועות ויש קבוצת נשים שמכינה עבור כל הקהילה עוגות גבינה כדי שיהיה חג שבועות כמו שצריך".