סולברג: נערים רבים מדי לא זוכים לחינוך ראוי

בטקס רב משתתפים במכללת שאנן חולקו הערב תארים ראשון ושני למאות סטודנטים וסטודנטיות. תואר עמית כבוד הוענק לשופט נועם סולברג.

ערוץ 7 , א' בסיון תשע"ט

סולברג: נערים רבים מדי לא זוכים לחינוך ראוי-ערוץ 7
הענקת תואר עמית כבוד לשופט סולברג
צילום: דוברות שאנן

בטקס רב משתתפים במכללה האקדמית הדתית לחינוך, חולקו הערב (שלישי) תארים ראשונים ושניים למאות רבות של סטודנטים וסטודנטיות בוגרי המכללה בחוגים ובמסלולים השונים.

בפתיחת האירוע העניקו נשיא המכללה פרופ' יחיאל פריש ודיקן לימודים מתקדמים ד"ר ערן לויזון, אות "עמית כבוד" לשופט בית המשפט העליון ויליד חיפה נועם סולברג.

עוד השתתפו באירוע השופט בדימוס ויו"ר חבר הנאמנים אהרן מלמד, יו"ר המועצה האקדמית העליונה פרופ' שאול גוטמן, נציג האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך, הרב דוד בוסקילה, דיקן לימודים מתקדמים ולימודי המשך דר' ערן לויזון, סגנית הנשיא טלי פריד, ועוד. הארוע לווה באתנחתאות מוסיקליות בביצועו של הזמר והיוצר יוחאי בן אב"י בליווי בתו טליה המנגנת בחליל צד.

השופט סולברג הודה לנשיא המכללה פרופ' פריש על קבלת אות עמית הכבוד וציין: "אני שולח אנשים לבית הסוהר, ועל הכתפיים האלה שלוחות אלפי שנות מאסר, שבגלל חתימה שלי נמצאים מאחורי סורג ובריח וזה לא פשוט".

"בשבועות הראשונים לכהונתי כשופט מעצרים הגיע אליי נער עבריין בן 15 וביקשו ממנו לעצור אותו", סיפר סולברג, "היו איתו בתא המעצר הסנגור הציבורי פקידת הסעד וקצינת מבחן, העובדת הסוציאלית וההורים, ואני אומר בליבי האם להשליך נער כזה לבית הסוהר? ניגשתי לשופט ותיק יותר שאמר לי כי גם שניים שלושה ימי מעצר לנער זה אקט חינוכי מספק בהחלט".

"אני רואה מדי שבוע אסירים שבאים לערער על העונש ובעיניים בורקות מעידים על השלמות קורסים שעשו ואף שלמדו קרוא וכתוב, ולדאבון הלב אני אומר - לא כולנו שווים ולא כל בית גידול מעניק את מה שזקוקים לו הנערים וזו משימה נעלה וקדושה. אני מאחל לכם בוגרים ובוגרות נכבדים שמעלתכם תלווה בעשייה השגרתית, במלאכת החינוך הקשה והשוחקת והאידיאל הגדול וההתמסרות יהיו לשם שמיים. עלו והצליחו לכו מחיל אל חיל", הוסיף השופט.

נשיא המכללה, פרופ' יחיאל פריש ציין בדבריו, "לכל אחד מאיתנו יש מערכת ניווט בטלפון, ובכל עת שנרצה להגיע למקום כלשהו, נזין את הנתונים והוויז ינווט אותנו למחוז חפצנו. עם זאת, יש דבר שהוויז לא יודע וזה להחליט עבורנו לאן ברצוננו להגיע, אך כאשר הגעתם למכללה לפני מספר שנים באתם עם תחושה של ייעוד, וידעתם לאן תרצו להגיע ומה היעד שלכם, וללא החלטה ונחישות לא הייתם מגיעים ליום הנכסף הזה. אני בטוח שבזכותכם תיבנה חברת מופת של דאגה לחלשים ועזרה, ובטוח שתהיה בכם מספיק ענווה כדי לייחס את ההצלחה לבורא עולם ואת הכישלונות לעצמכם, אך שגם תדעו לקום מתוך הכישלון ולהמשיך ללכת".

הרב דוד בוסקילה, נציג האגף להכשרת עובדי הוראה, בירך את הצוות והבוגרים, "אני מבקש לברך את נשיא המכללה פרופ' פריש שעושה לילות כימים כדי לטפח את המכללה ותורם גם לתורה וגם לקמח כדי לאפשר לסגל המסור שיכין להכין את פרחי ההוראה והבוגרים למשימות החינוך החשובות בעתיד. היום הזה אכן הוא אכן יום חג לבוגרים ולבוגרות מקבלי תעודות ההוראה, תואר ראשון ושני. לצד החיוב הרב שקיים במדינתנו, ישנם לצערנו יש גם חוליים רבים בחברה הישראלית והרבה מה לתקן, וזהו תפקידכם ושליחותכם כמחנכי הדורות הבאים. אני מאחל לכם שתשכילו לחנך את הדורות הבאים, לערבות הדדית ולהרבות אהבת חינם בעם ישראל".

אושרית יאיר, בוגרת תואר שני וראשון במכללה שעובדת כמחנכת בבית ספר בנהריה ציינה, "כמו כל המוסמכים, קיבלתי במהלך לימודי התואר ארגז כלים מגוון, יישומי ומקצועי, אך מעבר לאלה קיבלתי את הזכות להיות חלק ממשפחת שאנן. באתי בגלל התואר ונשארתי בגלל היחס האנושי, המשפחתי, התומך והכה מקצועי".

זיו פישר, בוגר מסלול על יסודי ובוגר תוכנית רגב, הוסיף, "בשבת האחרונה, התחלנו לקרוא את חומש במדבר שבו החלוקה לשבטים חוזרת פעם אחר פעם, אך אותה חלוקה שבטית לא מנעה מאיתנו לעמוד מתחת להר סיני, מאוחדים כאיש אחד בלב אחד ולקבל את התורה. השילוב של הדגשת הייחודיות עם שמירה על האחדות הוא גם מאפיין מרכזי במכללה שלנו. מכללת שאנן תישאר בית חם עבורנו, בו התחלנו את דרכנו החינוכית והאקדמית, את פירות ההשקעה של המכללה ושלנו כאחד".