עוגן יוחננוב
עוגן יוחננובצילום: יחצ

שום מחקר לא קובע שנשים מגדלות ילדים טוב יותר ועדיין אנו חיים בעולם בו חזקת הילד אוטומטית עוברת לנשים ואבות ממשיכים להיות מודרים ממרחב ההורות. אתם רוצות שוויון? אני בעד! אבל, בכל התחומים!

אני מסכים עם חברותיי הנשים – כולנו נולדנו בצלם, כולנו שווים: נשים גברים, דתיים חילונים, לבנים ושחורים.

אבל – אני תוהה מדוע כשהקימו גברים, בעיקר אבות גרושים, קול זעקה דומה הקורא לשוויון, אותן נשים התנערו מהקריאה לשוויון בנוסח הזה. כי אתם מבינים חבריי, כשהקריאה היא מצד הגברים – אפשר להתעלם.

הרי אנחנו מוגדרים כמין השולט על פי הפמיניזם, כזה שזכויותיו רבים יותר, בפועל כל מי שיתעמק מעט בפרטים יודע שבתחום ההורות והגירושים זה כלל לא הדבר.

הגברים לא רק שלא זוכים לזכויות שוות כנשים חד הוריות ו/או גרושות אלא נהנים ממיעוט זכויות בסיסיות בגלל היותם גברים.

עוד לא נעשה אף מחקר שהוכיח שנשים מגדלות ילדים טוב יותר, לכן הסבירו לי , מדוע נשים מקבלות באופן אוטומטי את החזקה על הילדים בעת הגירושין?

מדוע נשים אוטומטית, רק מעצם היותן גרושות עם ילדים, זכאיות לדמי מזונות ולדמי מדור? הרי ברור לכל אדם בר דעת שכל דיון על גירושין של בני זוג אמור להיות לגופו של עניין באותו הסיפור.

נכון, המגמה היום היא יותר ויותר ללכת למשמורת משותפת, אולם תסתכלו סביבכם ואמרו לי – כמה נשים גרושות אתם מכירים שלא מקבלות דמי מזונות? כמה גברים גרושים סביבכם יש שמקבלים קצבה מהגרושה? אז על איזה שוויון מדברים כל ארגוני הנשים?

אחוזי ההתאבדות בקרב הגברים הגרושים עולים מידי שנה, רק לפני מספר שבועות התאבד ידידי, גיל רונן, ממנהיגיי המאבק לשיוויון מגדרי. אל לנו לשפוט, גיל היה אב אוהב שהתקשה מאוד מאז הגירושין, בשבילו לא קמה שום עמותה, בשבילו ובשביל כמותו לא קמה קול זעקה ולא יצאו והפגינו ברחובות ולא חסמו כבישים, הוא סך הכל עוד קורבן לסטטיסטיקה עגומה, שהולכת וגדלה מידי שנה של גברים גרושים שמתאבדים כי אף אחד לא שומע את זעקתם.

אני בעד עולם שוויוני, ליברלי, חופשי – אני רק מאוד מקווה שהוא יהיה כזה לכולם לא רק לאלה שצועקות חזק יותר.

כי כמה זה אופנתי לדבר היום על הפגיעה בנשים, בכל תחום שהוא, אבל ברור לכם שבכל כלל יש יוצא מהכלל, לא פעם קיימת גם פגיעה בגברים בדיוק באותם התחומים.

בואו נמנע את הגיל רונן הבא וננסה לזעוק גם את זעקתם החרישית של הגברים הגרושים שסך הכל רוצים הורות שוויונית.

ואתם יודעים – אם כבר שוויון, אז בהכל!

הכותב: עוגן יוחננוב, יו"ר הורים שווים