דו"ח: כל ישראלי חמישי מעשן

על פי דו"ח משרד הבריאות לשנת 2018, אחד מכל חמישה ישראלים מעשן

תגיות: עישון
מיכל לוי , ב' בסיון תשע"ט

העישון
העישון
צילום: iStock

נתוני העישון בישראל נחשפים: על פי דו"ח משרד הבריאות לשנת 2018, אחד מכל חמישה ישראלים מעשן

על פי נתוני הדו"ח, אחוז המעשנים בקרב בני 21 שנים ומעלה באוכלוסיית ישראל עומד על 19.8%.

יש לציין כי מדובר בירידה קלה ביחס לשנת 2017 אז עמד אחוז המעשנים על 20.5 אחוזים, וביחס לשנת 2016 אז הועמד אחוז המעשנים על 21.6 אחוזים.

הדו"ח בוצע באמצעות עריכת סקר טלפוני על מדגם מייצג של משקי בית בישראל.

כמה מעשנים המעשנים? קרוב למחצית מהנסקרים (46%) סיפרו כי הם מעשנים למעלה מעשר סיגריות ביום.

יש לציין כי בקרב האוכלוסיה הערבית נרשם אחוז גבוה בהרבה מאשר באוכלוסיה היהודית.

סגן השר יעקב ליצמן מסר בעקבות הדו"ח: "מאמצי משרד הבריאות במאבק בעישון מראים תוצאות מעורבות לאורך השנים. לאחר מספר שנים בהן שיעור העישון היה יציב למדי, ניתן לראות התחלה של מגמת ירידה והמשך שיפור לעומת השנים הקודמות. משרד הבריאות המשיך וימשיך בפעילות לשיפור ההגנה על הציבור מפני חשיפה לעישון כפוי ולהגבלת מאמצי השיווק של תעשיית הטבק במגוון אמצעים".

איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, האגודה למלחמה בסרטן והמיזם למיגור העישון מסרו בתגובה: "מדינת ישראל קידמה בשנה החולפת את המאבק בעישון, הרחיבה את החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים ושידרגה את חוק הגבלת הפרסום והשיווק של המוצרים הממכרים והממיתים לאחר מאבק נחוש של אירגוני המאבק בעישון. נתונים ראשוניים מראים כי צעד זה מתחיל להשפיע ומעודד מעשנים לפנות לגמילה.

"אנו מצפים ומקווים לירידה בשיעורי העישון בשנים הקרובות שמשמעותה מניעת מוות של ישראלים מסרטן ריאות, סרטן הגרון, מחלת ריאות חסימתית כרונית, התקפי לב ושבץ מוחי וכן הפחתה ניכרת בכניסת בני נוער למעגל העישון. עבודה רבה עוד לפנינו כאן בישראל, בעיקר כאמור בקרב הדור הצעיר".