פוטין חנך אנדרטה לזכר גיבורי המחתרות בשואה

"בזכות גבורתם וכוח הסבל של אותם אסירים, התנפצה מכונת המוות שהנאצים חשבו שהיא מושלמת ועמידה בפני כל דבר", אמר נשיא רוסיה.

עדו בן פורת , ב' בסיון תשע"ט

פוטין בטקס: ''נרגש להיות כאן איתכם''
פוטין בטקס: ''נרגש להיות כאן איתכם''
צילום: מוזיאון היהדות והסובלנות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, השתתף אתמול (שלישי) בטקס הסרת הלוט מעל אנדרטה חדשה המוקדשת לגיבורי תנועת המחתרת במחנות הריכוז ובגטאות במלחמת העולם השנייה.

האנדרטה נמצאת במוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה. יו"ר מועצת הנאמנים של המוזיאון, ויקטור וסקלברג, הרב הראשי ברוסיה הרב בערל לזר, נשיא הפדרציה לקהילות יהודיות אלכסנדר בורודה ואחרים השתתפו באירוע, יחד עם אהרן בלסקי, הצעיר מבין ארבעת האחים בלסקי - ראשי קבוצת פרטיזנים יהודים שהצילה יהודים רבים מההשמדה ולחמה בנאצים ותומכיהם.

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה בנימין נתניהו השתתפו שניהם בהנחת אבן הפינה לאנדרטה, במסגרת יום השואה העולמי בשנה שעברה.

הנשיא פוטין היה ראשון הדוברים בטקס הסרת הלוט ואמר "התאספנו כאן היום להסרת הלוט מעל אנדרטת הזיכרון המוקדשת ללוחמי המחתרות במחנות הריכוז ובגטאות. אני נרגש להיות כאן איתכם ביום מיוחד זה. אנדרטאות הן דבר ממשי וחשוב בפני עצמו – אנחנו צריכים אותן בנוף המקומי באופן ברור. אך הדבר החשוב ביותר הוא לשמור את זכר העבר הזה כאש בוערת בתוך ליבנו. צריבת הזיכרון עמוק בתוכנו הן האופן הבטוח ביותר להימנע מהגעה למצב של שחזור האסון הנוראי בהיסטוריה בעתיד. מה שקרה לעם היהודי, הינו ללא ספק אחת הטרגדיות הגדולות ביותר, ויחד עם זאת, אחד הפרקים היוצאים מגדר הרגיל בהיסטוריה לא רק של היהודים, אלא של האנושות ככללה".

עוד הוסיף הנשיא פוטין כי ״בזכות גבורתם וכוח הסבל של אותם אסירים, וכן רצונם העז להתנגד בכל מחיר ללחימה הנאצית, מכונת המוות שהנאצים חשבו שהיא מושלמת ועמידה בפני כל דבר התנפצה והתרסקה״.

האנדרטה החדשה
צילום: מוזיאון היהדות והסובלנות

היצירה האדריכלית של האנדרטה נקבעה באמצעות מכרז בו השתתפו 98 אדריכלים, פסלים ואומנים מרחבי רוסיה שהגישו הצעות שונות לעיצוב ייחודי. הקול הוקרא למכרז יצא בסמיכות ליום השנה ה-75 למרד האסירים בסוביבור ובהנחיות המכרז התבקשו מגישי המכרז להציע הצעה המתייחסת למרידות מלחמת העולם השנייה באופן כללי.

המנצח במכרז היה אולג פנדייב, אדריכל מהעיר סרטוב. האנדרטה הינה קומפוזיציה בסגנון האבסטרקט, עשויה שיש שחור ולבן, המדמה כפות ידיים הפותחות דלת, בתחתית האנדרטה הוצבו שישה בקבוקונים מזכוכית עם נרות זכרון הדלוקות באופן תמידי. היצירה משלבת מסך אינטראקטיבי עם מפה ומידע על ההתקוממויות במחנות ריכוז ובגטאות.

יו"ר מועצת הנאמנים של המוזיאון היהודי והמרכז לסובלנות, ויקטור וקסלברג, סיפר לכתבים כי הסרת הלוט מעל האנדרטה הפכה לאבן דרך חשובה עבורו גם מבחינה אישית.

"הסרת הלוט של האנדרטה החדשה, מסמלת ציון דרך חשוב מאין כמותו, ובמיוחד עבורי באופן אישי, מכיוון שכל קרובי מצד אבי ״חיו״, אם בכלל ניתן להגדיר את פרק הזמן הזה בחייהם באופן הזה, בגטו בעיירה קטנה זו. מאוחר יותר, הפולשים הגרמנים הרסו את הגטו והפכו אותו לעיי חרבות. למעלה מעשרת אלפים אנשים נלקחו משם אל היערות, נרצחו שם, ונקברו בקברי אחים," ציין וקסלברג בכאב, כשהוא מוסיף ומציין כי 16 מבני משפחתו מצאו שם את מותם. "אבי היה היחידי שנותר בחיים, לאחר שנמלט קודם לכן מן הגטו, הצטרף למיליציה ומאוחר יותר נלחם באויב" הוא אמר. וקסלברג הוסיף וציין כי אי-אפשר לשכוח פרק זה בהיסטוריה המשפחתית שלו. "אין כל דרך שמישהו יוכל אי-פעם למחוק את הזיכרון הזה״.

"אומה השוכחת את עברה, אין לה עתיד. זוהי הסיבה לכך שהאנדרטה שהיום אנחנו מסירים מעליה את הלוט הינה סמל חשוב לפצע הכואב והמתמשך ולזיכרון הנוראי, תזכורת עבור כל מי מאתנו כי עלינו לעשות כל שביכולתנו שלא להרשות שדבר כזה יקרה לנו שוב. היום אנו רואים דוגמאות מפחידות לאנדרטאות נהרסות ולשכתוב ההיסטוריה. למרות הכול, אנו נמשיך לבנות, לזכור, לייקר ולכבד," אמר וקסלברג בדבריו.

הפרויקט התבצע בחסות יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת רנובה ויו"ר מועצת הנאמנים של המוזיאון ויקטור וקסלברג. הקמת האנדרטה עלתה יותר מ-18 מיליון רובל ($276,000).