נרצחי הפיגוע בברקן
נרצחי הפיגוע בברקן פייסבוק

ארגון חוננו שלח מכתב דחוף למ"מ ניצב שירות בתי הסוהר גונדר אשר ועקנין, ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן, בבקשה להפריד בין הקטין שהורשע באי מניעת הפיגוע בברקן לבין אביו, רב המרצחים מוחמד נאיפה, אשר שוהים כעת יחדיו בכלא גלבוע.

בתחילת המכתב, שנכתב על ידי עו"ד חיים בלייכר, מתואר כי לאחר הפיגוע הרצחני באזור יברקן, בו נרצחו קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי, נעצר הקטין בחשד שידע על כוונות המחבל לבצע פיגוע ולא עצר בעדו.

עוד נכתב כי "מכתב האישום שהוגש נגד הקטין, בו הודה הנאשם, עולה כי יום טרם ביצוע הפיגוע אמר המחבל נעאלווה לקטין כי צפויות לו למחרת בשורות טובות, וכי אביו ישוחרר מהכלא הישראלי – כאשר הוא רומז לו על כוונתו לביצוע הפיגוע בברקן, וכי עליו להתפלל לשם כך, כפי שאכן עשה הקטין".

בהמשך המכתב תיאר עו"ד את אביו של הקטין "אביו של הקטין הינו רב המרצחים מוחמד נאיפה, אשר היה אחראי לשילוח ישיר של מחבלים אשר רצחו 13 ישראלים בפיגועים אכזריים, בכלל זה הפיגוע בקיבוץ מצר בו נרצחו חמישה אזרחים, ביניהם הילדים נעם בן ה-4 ומתן בן ה-5 ואימם רביטל אוחיון".

במקביל להליכים המשפטיים נגד הקטין, שכללו הרשעה, גזר דין, ערעור על קולת העונש וגזר דין מחודש, נודע כי הקטין התאחד בכלא עם אביו. לרגל האיחוד נערכו חגיגות וכן חגג הקטין יום הולדת 18 עם אביו.

"למעשה חלף כך שהטרוריסטים ישלמו על מעשיהם, יוצאים הם נשכרים". הוא ציטט מתוך פסק הדין של הקטין, שם כתב נשיא בית המשפט אל"מ נתנאל בנישו "ענישה משמעותית.. היא חלק לא מבוטל מהמאבק על עקירת התופעות השליליות האמורות (מעטפת חברתית אוהבת ותומכת למפגעים). היא עשויה לדרבן אחרים לנקוט פעולות למניעת פיגועים ולהציל חיי אדם".

"עולה מפסק הדין שחלק עיקרי ממטרת הענישה הינו התרעה כלפי הטרור והשותפים לו. דא עקא שבנידון נראה שבלא פעולה מידית של שירות בתי הסוהר נקבל תוצאה הפוכה, של פגיעה קשה בהתרעה ועידוד הטרור".

בסוף מכתבו פנה בלייכר לשב"ס ולשר לביטחון פנים בבקשה "אנו דורשים להפריד בין רב המרצחים לבנו, ולשלוח אחד מהשניים לכלא באזור אחר. הח"מ מדבר מלב כואב של משפחות ששכלו את היקר להן מכל".

"מדובר במלחמה בטרור אכזרי, במלחמה כזו על כל המערכות וכל ההליכים להיות שותפים למשימה של ענישת הטרוריסטים והרתעתם. למציאות בבתי הכלא יש השלכה מיידית על הביטחון של כלל האזרחים, ולכן אנו מצפים משב"ס למנוע מצב שבו הטרוריסטים מקבלים פרסים או תנאים, אשר בסופו של דבר מתורגמים לעידוד מעשי טרור".