מהומה בפרלמנט הצרפתי בדיון על ישראל

חברי פרלמנט כינו את ישראל "מדינת אפרטייד עם מדיניות של טרור". חבר הפרלמנט היהודי, מאיר חביב התעמת איתם ועזב במחאה את הדיון.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ב' בסיון תשע"ט

מאיר חביב במהלך העימות בפרלמנט
מאיר חביב במהלך העימות בפרלמנט
צילום מסך

סערה בועדת החוץ של הפרלמנט הצרפתי שדנה היום (רביעי) בדיווח של משלחת מטעמה, שחזרה ביקור ברשות הפלסטינית ובעזה.

חברי המשלחת הטיחו ביקורת קשה כלפי ישראל. חבר הפרלמנט קריסטיאן הוטין אמר, "בואו ננסה לשמור על איזון. מדובר על שני עמים שהם קרבנות. לאחד יש מדינה לשני לא. ההיסטוריה שוכחת את אלו שאין להם מדינה. החתן של טראמפ הוא לא זה שיעשה משהו משום שהוא בכל זאת נוטה לכיוון מסוים ולא לאחר".

חבר הפרלמנט היהודי-צרפתי, מאיר חביב, התפרץ לדברים ותהה, "אתה אומר זאת כי מדובר ביהודי?".

הדברים התגלגלו לכדי ויכוח חריף במהלכו זעקה חברת פרלמנט ממפלגתו של הנשיא מקרון לעבר חביב, "אתה בכלל נציג הליכוד - לא נציג הצרפתים".

חביב לא נשאר חייב ולפני שעזב את הדיון הטיח בחברי הפרלמנט: "בטולוז ובהיפר-כשר הרגו בשם 'פלסטין'. כדאי שתפתחו את העיניים".

בהמשך, חבר הפרלמנט ז'אן פול לקוק טען שישראל נוקטת מול הפלסטינים במה שהגדיר "מדיניות אפרטייד".

"בצרפת מדברים הרבה על מדיניות האפרטייד בשטח הזה. המדיניות הישראלית ולא ימנעו ממני מלומר זאת, היא מדיניות של טרור. הם זורעים טרור ופחד בעם הפלסטיני.

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב ציין, "אני לבד כאן אבל אני מכיר יותר מכולם את הסוגיה. לעם היהודי יש רק מדינה אחת – זו מדינת היהודים שהעם חלם עליה במשך 2,000 שנים. מדובר במדינה קטנה שמהווה בקושי 2 מחוזות בצרפת וכל הבעיות בעולם הן השלכות של אותם שטחים פלסטינים של כמה קילומטרים? יש כל כך הרבה צביעות באזור".

אחד מחברי הפרלמנט הבודדים שהביע בדיון תמיכה בישראל הוא חבר הפרלמנט הצרפתי קלוד גואזגן שאמר: "אני רוצה להגיד שאני לגמרי עומד לצד חברי מאיר חביב. אני רוצה להצדיע לעם היהודי והחרטה הגדולה שלי היא שאני לא יהודי בעצמי".

"אני לא יכול לסבול מה שחלק מהאנשים כאן אומרים. מה ששכחתם להגיד היא שמדובר באזור במלחמה וכי מדינת פלסטין לא קיימת מבחינה חוקית", הוסיף גואזגן.