יאיר גולן: "פשיטה על עזה אפשרית, נותנים יותר מדי קרדיט לאויב"

האלוף במיל' שנערך להצטרף לפוליטיקה חווה את דעתו על נתניהו ופורס את משנתו לגבי עזה: "חייבים להילחם בתוך הרצועה".

ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ט

יאיר גולן
יאיר גולן
Photo by Flash90

האלוף (מיל') יאיר גולן, סגן הרמטכ''ל לשעבר, מתכנן לקפוץ למים הפוליטיים אך עדיין אינו יודע לומר מתי בדיוק זה יקרה.

"אני אקפוץ למים, ואני מדבר עם הרבה אנשים", הוא אומר בראיון ל"ישראל היום'' שיתפרסם במלואו מחר (שישי). "עוד לא גיבשתי דעה איך אעשה זאת, ואיך נכון לעשות זאת".

"לישראל היתה תקופה של תקווה לשלום, כולנו יודעים שזה לא מציאותי יותר", הוא אומר ומבקר את ראש הממשלה: "את הנרטיב של השלום החליף הנרטיב של החרדות שהכניס נתניהו. עכשיו עלינו לעבור לנרטיב של ביטחון עצמי וגאווה".

''פוליטיקה אף פעם לא היתה מקום נחמד. לכלוכים וקומבינות הם לא המצאה של ביבי. אבל זאת באמת הטענה המרכזית שלי נגדו. הוא מייסד פוליטיקה של זהויות, שמקצינה את עצמה לדעת. זו פוליטיקה שהורגת את היכולת לנהל שיח, כולל בין מתנגדים. זו פוליטיקה שעוסקת פחות בתוכן ויותר בדימויים ותיוגים. ולפוליטיקה הרעה הזאת נתניהו אחראי במידה רבה מאוד".

על משפט אלאור אזריה אומר גולן "זה היה משפט הגון. אגב, עונשו היה כצפוי; כי בסופו של דבר, אין כאן סעיף כוונה לרצח", אומר גולן ומרחיב את ההסתכלות: "בבסיס החלטות הממשלה ישנו רעיון, שהוא מוסרי ושוחר טוב.

"יש לנו ויכוח איך להתקדם למקום שנכון למדינה. אני צריך לדעת שזה מכוונות טהורות. ואז אני יכול לדרוש מחייל שבא מרקע שמאלי או ימני או דתי. פה אין רקעים. פה אנחנו אנשי הממלכה. אבל ברגע שהצבא הוא 'שמאלן ותבוסתני', בתי המשפט הם 'עוכרי ישראל' ונשיאת ביהמ"ש העליון 'לא ציונית' - לא ירחק היום שבו חייל יגיד שאינו מוכן לשרת את המקום הזה".

על תוכנית ההתנתקות אמר סגן הרמטכ''ל לשעבר: "אני חושב שההתנתקות, באופן שמימשנו אותה, הייתה רעה מאוד. אבל האם אני מתגעגע לליווי שיירות עם מטענים לגוש קטיף? מישהו מתגעגע לרדוף אחרי זורקי אבנים בשאטי? בג'בלייה? בחמש השנים הראשונות של האינתיפאדה השנייה נהרגו 147 ישראלים בעזה. מאז 2005 ועד היום נהרגו 121 ישראלים, כולל כל המבצעים".

גולן נשאל מדוע ישראל לא נכנסת קרקעית לעזה, והשיב: "פוחדים להילחם. פוחדים מאבדות. זה לא 500 הרוגים. אנחנו נותנים יותר מדי קרדיט לאויב. הלחימה בעזה לא באה בחינם, לחימה בתווך עירוני זו לחימה על הקרקע. צריך לעשות את זה כי חייבים לעשות את זה".

ואנחנו לא צריכים לחשוב מה יהיה אחרי כן? "המשוואה היא מדומיינת. יש לה היבט ציבורי; ההנחה שאם ניכנס לעזה זו הסתבכות ארוכת שנים, היא לא נכונה".

זאת אומרת שאפשר לערוך פשיטה שתארך כך וכך זמן, ולחזור חזרה.

"ממש כך".